
Уже через несколько месяцев в Мелитопольском районе стартует курортный сезон.
И главный вопрос, который задают сегодня все отдыхающие, будет ли нашествие медуз в этом году таким же, как и в прошлом.
На эти и другие актуальные вопросы отвечает Наталия Сурядная - кандидат биологических наук, доцент, заведующая кафедрой экологии и информационных технологий Мелитопольского института экологии и социальных технологий Открытого международного университета развития человека «Украина».
Наталия Сурядная - кандидат биологических наук, доцент, заведующая кафедрой экологии и информационных технологий Мелитопольского института экологии и социальных технологий Открытого международного университета развития человека «Украина». Родилась в с. Очеретоватое Токмакского района. У нее за плечами 20 лет научного и научно-педагогического стажа. Преподаватель высшей школы с 2002 года. Читает дисциплины по экологии, биологии, экологическом управлении, охране окружающей среды. Наталия Сурядная – автор 8-ми монографий, в том числе Красной книги Мелитопольщины, имеет более 80-ти публикаций разного уровня. Владеет значительным опытом организации и проведения научных исследований в сфере экологии, биологии, батрахогерпетологии, сохранения биологического разнообразия, земноводных и пресмыкающихся, редкой региональной фауны, природно-заповедного фонда.
- Если ранее город засаживали тополями, то сегодня все чаще можно увидеть хвойные деревья. Ведь именно тополя чаще всего падают во время сильных ветров, имея слабую корневую систему. Какие породы деревьев лучше всего высаживать в Мелитополе?
- Тополя в Мелітополі, скоріше за все випрацювала свій ресурс і це дерево стало небезпечне. Я вважаю, що висаджування хвойних дерев відбувається в місті науково-обґрунтовано, а не просто так. Хвойні дерева - це світлолюбні рослини з мінімальним опадом, вони повільно ростуть, більш витривалі, вічнозелені, тому широко застосовуються в міському будівництві. Здатні поглинати шкідливі речовини, пил, а також утримувати шумове навантаження. Важливо обирати саджанці хвойних, які вирощені в наших умовах, адже в іншому випадку є ризик, що рослина просто не приживеться. Відносно того, які дерева можна висаджувати в Мелітополі, тут кращі рекомендації можуть дати ботаніки.
- В стране действует запрет на бесплатные пластиковые пакеты. Какой вред несет полиэтиленовый пакет? Как считаете, под силу ли мелитопольцам избавиться от этой вредной привычки?
- Пластик, наприклад, поліетилен – це штучний матеріал, що в природі не виробляється. Природа - це жива система, яка здатна до самовідновлення, реагує тільки на ті речовини, які існують в природі. Може адаптуватись, пом'якшити вплив, але якщо речовина привнесена, то природа важко її через себе пропускає. І таким чином, ці речовини можуть накопичуватися і негативно впливати на екосистему. Одним з таких матеріалів і є пластик, який розкладається в природі від трьохсот до тисячі років. Він містить небезпечні речовини, які негативно впливають на стан здоров'я, причому це непомітно і розтягнуто в часі. Мешканці Мелітополя і не тільки, поступово звикнуть до обмеження використання пластикових пакетиків. Як на мене, це один з дієвих механізмів. Але тут необхідно пропонувати альтернативні варіанти. Заборона використання може стати першим етапом зміни психологічного відношення людини до відходів взагалі. Проблема пакування гостро стоїть у всьому світі. Необхідно і надалі законодавчо регулювати це питання, мотивувати і привчати сортувати сміття. Хоча, я впевнена, що значна частина свідомих мешканців вже сортують і обмежують себе у використанні пакетиків. У нас є контейнери для сортування сміття у "Сільпо" наприклад, але я не впевнена, що далі воно сортується, можливо навпаки збирається в одну купу. Ідея створення сміттєпереробного заводу в Мелітополі не нова, і я думаю, що міська влада працює в цьому напрямку.
- Какой район в Мелитополе наиболее "грязный" с точки зрения экологии, а какой самый "чистый"?
- Не можна однозначно відповісти на це питання і прослідкувати якусь певну закономірність. Атмосферне повітря, водні, земельні ресурси, ґрунти, тваринний та рослинний світ - все постійно перебуває під антропогенним та природним впливом. З точки зору забруднення атмосферного повітря, ймовірно, найбільш чистим є лісопарк, забрудненим - Каховське шосе. Міграція забруднюючих речовин залежить від багатьох факторів: напрямку вітру, а в Мелітополі переважають північно-східні вітри; стану погоди; кількості сонячних днів, тощо. Якщо говорити про забруднення водних ресурсів, то треба взяти до уваги наявність тих чи інших промислових об'єктів, які скидають стічні води: нижня частина міста, Балки - Кизіярська та Піщана. Що стосується ґрунтів, то більш забрудненими можуть бути придорожні території. Особливо чуттєвими до забруднення є тваринний і рослинний світ, які постійно мусять адаптуватись до умов міської екосистеми.
- В мире происходят климатические изменения. В частности, что касается Мелитополя, то снег чаще всего в нашем городе – это скорее исключение, чем закономерность. Календарная зима затягивается, даже в марте еще очень холодно. К чему это может привести?
- Можливо, відбувся певний перерозподіл опадів. В зв'язку з потеплінням немає затяжного холодного періоду. Кількість опадів більше випадає в осінньо-зимовий період, а не тоді, коли вони дійсно потрібні – у весняно-літній сезон. Чому не затримується сніг, бо у нашому регіоні переважає рідка фаза опадів. Треба розуміти, що кліматичні зміни, як і усе, циклічні. Природа – це динамічна система, головне, щоб зміни були поступові, а не катастрофічні. Крім того, на кліматичні зміни впливає і антропогенний фактор.
- Будут ли медузы в Азовском море в новом курортном сезоне? Какие есть способы борьбы с этой нашумевшей проблемой?
- Я вважаю, що це комплексна проблема і швидко не вирішиться. Тут є декілька причин: це підвищення солоності, кліматичні зміни, органічне забруднення, яке дає високий розвиток кормової бази. Не можу сказати, про засоби боротьби, всі вони на разі не достатньо ефективні. Це питання треба вирішувати на всіх управлінських рівнях.
- Еще одна глобальная проблема - разрушение береговой линии на косах Федотова и Пересыпь в Кирилловке.
- Підвищення рівня океану - це загальносвітова проблема. Море постійно «забирає» сушу. На наших косах, основною проблемою, на мій погляд, є забудова і всі супутні роботи, які порушують стійкість берегової лінії. Все це ускладнюється абразивними процесами. Тому природні процеси необхідно обов'язково враховувати.
- Почему в этом году деревья непривычно рано сбрасывают листья?
- Влітку спостерігала, що у липні каштани вже прикрашало жовте листя. Є декілька причин: шкідники, хімічні впливи, недостатність поживних речовин, які необхідні для нормального росту.
-Вы были победителем первого Бюджета участия в Мелитополе. Руководили проектом «Животный мир Мелитопольщины в Красной книге Укранины». Что стало результатом, и какую пользу для жителей Мелитополя дал этот проект?
- Це була важлива перемога, для мене і для нашого інституту. Ми з колегами науковцями опублікували надзвичайно важливу книгу «Тваринний світ Запорізької області у Червоній книзі України. Мелітопольщина», яка безкоштовно поповнила бібліотеки всіх шкіл Мелітополя. Проект мав потужний просвітницький ефект. Книга розширила знання про рідкісну регіональну фауну. Ми на цьому не зупинились. На сьогодні підготовлені регіональні Червоні списки рідкісної фауни, які потребують особливої охорони. Списки подані Департаменту захисту довкілля і вимагають затвердження рішенням Запорізької обласної ради. На жаль, поки це питання залишається не вирішеним, але сподіваюсь найближчим часом воно зрушиться з місця.