![Как российские оккупанты терроризируют сотрудников ЗАЭС, опасаясь потери контроля над станцией (фото)](/images/news/2022/12/307170.jpg?1671695451)
Незважаючи на присутність на Запорізькій АЕС інспекторів МАГАТЕ, російські військові продовжують викрадати, допитувати та катувати співробітників станції. За даними українського «Енергоатому», загалом було викрадено вже понад 200 осіб – деяких із них "депортували" на українську територію, за інших вимагають викуп, доля багатьох із них залишається невідомою.
Експерти впевнені, що окупаційна влада без українського персоналу не може керувати ЗАЕС, тому станція стала для них тягарем, - повідомляє cripo.com.ua. У МАГАТЕ говорять про швидке створення зони безпеки навколо ЗАЕС, що може передбачати виведення з її території російських військ.
Але поки що Кремль продовжує контролювати станцію, оформивши її на спеціально створену юрособу, яка не афішує свій зв'язок із Росатомом (компанія боїться західних санкцій), але повністю контрольована ним, зазначає The Insider. АЕС суворого режиму. «Ігоре Валерійовичу, є три стільці: один російський, один український, а третій стілець – атомний.
- Я тобі пропоную взяти і сісти на атомний стілець, і робити все на користь атомної галузі», – саме на кшталт такої тюремної загадки гендиректору Запорізької АЕС Ігорю Мурашову зробили пропозицію про співпрацю.
Про своє запрошення до спільної роботи радник директора російського "Росенергоатому" Ренат Карчаа, не соромлячись, розповів в ефірі програми "Наш час" на "Радіо Росії". За його словами, з головою АЕС він говорив «на самому початку знайомства, десь на другу-третю зустріч».
30 вересня Ігоря Мурашова викрали. Його машину зупинив російський патруль. Мурашову зав'язали очі та відвезли у невідомому напрямку. Президент України Володимир Зеленський назвав викрадення актом російського терору. Звільнили Мурашова через три дні після втручання глави МАГАТЕ Рафаеля Гроссі, представників ООН та президента Франції Еммануеля Макрона.
За цей час главу АЕС встигли змусити знятися у ролику для каналу «Росія-24» та звинуватили «у співпраці з СБУ», хоча посада директора атомної електростанції в принципі має на увазі роботу зі спецслужбами. Потім його видворили на підконтрольну Україні територію. Історія викрадення Мурашова – одна із багатьох подібних.
Коли на початку вересня Рафаель Гроссі повідомив про запуск місії на території Запорізької АЕС, жителі Енергодару та співробітники АЕС зітхнули з полегшенням. Тоді здавалося, що постійна присутність інспекторів МАГАТЕ якщо не покладе край, то зведе до мінімуму і обстріл станції, і тиск на українських співробітників станції.
Проте репресії не припинилися. Як повідомила The Insider незалежний експерт у галузі атомної енергетики, у минулому – член Колегії Державної інспекції ядерного регулювання України Ольга Кошарна, російські військові досі намагаються силоміць утримати український персонал і не дають людям виїхати на підконтрольну Києву територію.
- Росіяни формують та передають на КПП списки невиїзних співробітників АЕС. Насамперед це стосується керівників різного рівня, присутність яких на об'єкті критична для роботи станції.
Кошарна розповідає, що деяких співробітників змушують підписувати контракти, погрожуючи взяти до заручників членів сім'ї:
«До мене 26 листопада звернулася жінка-керівник середньої ланки. Вона була у розпачі. Не могла виїхати, у неї дитина інвалід-візочник. Вона у списках, чоловік теж працює на ЗАЕС. Їй прямо так і сказали - не підпишеш, заберемо чоловіка "на підвал". Жінка вирішила не виходити на роботу».
Вираз «забрати на підвал» укоренився серед мешканців Енергодару, оскільки викрадених найчастіше відвозять для допиту та тортур саме у підвальні приміщення. Про нову хвилю репресій повідомили і в «Енергоатомі».
За інформацією компанії, 8 грудня російські військові увірвалися до офісу Управління соціальних програм ЗАЕС і в присутності інших працівників сильно побили начальника управління Олексія Трубенкова та його заступника Юрія Андросова. Потім їх відвезли у невідомому напрямку.
«На підвал» відправили начальника зміни Костянтина Бейнера, який відповідає за ядерну та радіаційну безпеку. За даними джерел The Insider, такі репресії в АЕС відбуваються масово.
«Мій знайомий начальник зміни блоку не підписав контракт наприкінці листопада. Сидів удома тиждень. Потім за ним прийшли, забрали. Намагалися. Порвали йому сухожилля. Потім відпустили», – розповідає Ольга Кошарна.
Раніше стало відомо і про інші локації, в яких росіяни утримують український персонал станції. Одне з найстрашніших місць – так звана «Дірка» чи «Яма». Окупанти облаштували її у підвалі на території постійної дислокації Національної гвардії України у військовій частині 3042 року. До приходу росіян там знаходилися українські військовослужбовці, які охороняли периметр АЕС. «Дірка» розташована приблизно за півтора кілометри від реакторів.
Знаком відзначено так звану «Дірку» — територію в/ч 3042 Національної гвардії України, яку окупанти перетворили на приміщення для тортур.
Звільнені розповідають, що затриманнями та тортурами займається один із підрозділів ФСБ. Співробітників б'ють, прострілюють долоні, катують струмом. За даними Wall Street Journal, у «Дірці» затримані проводять від кількох днів до кількох місяців. Відомо щонайменше про одного загиблого водолазу ЗАЕС Андрія Гончарука.
49-річний співробітник АЕС Володимир Жаворонок провів у переповненій полоненими камері 53 дні. За його словами, ув'язнених було так багато, що приміщення прозвали «Тетріс» – доводилося довго вибирати позицію, щоб влаштуватися на підлозі та поспати.
Під час допиту окупанти вирвали Жайворонку ніготь, били, обливали водою, прикріплювали до вух електроди, вимагаючи розповісти про інформаторів СБУ та ЗСУ. Співробітника енергоремонтного підрозділу Сергія Швеця розстріляли у власній квартирі, але лікарям удалося його врятувати.
Він, як і Володимир Жайворонок, зміг вибратися на підконтрольну Україні територію. За словами Кошарної, росіяни дзвонили родичам деяких затриманих та вимагали за них викуп:
«Знаю два випадки зі своїх джерел. За одного співробітника Запорізької АЕС віддали 100 тис. гривень (близько $2,7 тис.), за іншого – $5 тис., але він досі сидить».
Допити та ще допити.
Український оператор «Енергоатом» організував спеціальний call-центр консультативної допомоги для співробітників, які опинилися на тимчасово окупованих територіях або виїхали звідти. Проте професійної та системної допомоги люди не отримують.
Навпаки, працівникам, які вибралися з Енергодару, співробітники «Енергоатому» влаштовують допит на поліграфі. При цьому всі, хто повернувся із ЗАЕС, і так ретельно допитуються СБУ, у тому числі за допомогою того ж детектора брехні. Позбавлення волі, загрози, тортури та відсутність психологічної допомоги призводять до гострого стресу, нервових зривів та важких депресій у персоналу станції, зазначає Кошарна:
«Мій знайомий, начальник відділу із ЗАЕС, після пережитого став зовсім неадекватним. Я йому м'яко і не наполягаючи порадила звернутися до психотерапевта. Він від цього просто вибухнув. Але потім таки звернувся. Наразі проходить курс. Його товариші по камері врятували його від самогубства. Він не міг витримати тортур та болю».
Якщо викрадення топ-менеджерів та керівного персоналу викликають резонанс, то за звичайний персонал, за словами Ольги Кошарної, ніхто не бореться.
«В ефірах українських ЗМІ я говорила про необхідність доступу міжнародних гуманітарних організацій до Енергодару. Поки що жодних результатів від моїх звернень немає», – нарікає Кошарна.
Втім, багато співробітників, яким вдалося виїхати, все ж таки готові повернутися на Запорізьку АЕС після її деокупації. Ігор Мурашов після звільнення з російського полону «Енергоатом» призначив головним інженером ЗАЕС. Зараз він працює з Києва – як і ще один новий призначенець «Енергоатому», віро гендиректора Запорізької АЕС Дмитро Вербицький.
При цьому досі невідома доля деяких співробітників Чорнобильської АЕС, яку росіяни взяли під контроль у березні та залишили у квітні. Тоді було захоплено понад 160 національних гвардійців, які охороняли станцію. За даними Кошарної, їх вивезли на підконтрольні території Росії. Обміняти вдалося лише деяких.
АЕС на мінімалках.
Зараз росіяни на ЗАЕС зазнають гострої нестачі співробітників, і саме цим може пояснюватися нова хвиля репресій щодо українського персоналу, який змушують приєднатися до ЕО «ЗАЕС». Декілька джерел The Insider розповіли, що окупаційній владі критично необхідні українські працівники, щоб керувати станцією.
Незважаючи на «чорні списки», багатьом українцям удалося виїхати, а тих, хто не підписав контракти, росіяни не пускають на атомну станцію, їм заблокували перепустки. Російська сторона кадрових проблем заперечує. Наприкінці листопада радник директора "Росенергоатому" Ренат Карчаа заявляв, що на станції успішно сформовано команду співробітників АЕС, які погодилися працювати під управлінням росіян. Повідомлення про тиск на атомників та зменшення кількості співробітників він назвав «провокаціями українського режиму».
Скільки всього людей підписали контракт з російською організацією – невідомо, як немає і точної цифри співробітників, що залишилися на станції.
До окупації там працювало близько 11 тисяч людей. На початку осені з'явилися повідомлення, що залишилося 6800, а у жовтні-листопаді, за даними Ольги Кошарної, було близько 3000 працівників. Призначений росіянами директором АЕС Юрій Черничук розповів, що близько 50% усіх співробітників поїхали, а працівники АЕС, що залишилися, працюють у три зміни по 8 годин. Хоча на кожен енергоблок покладено п'ять штатних змін.
«Юрій Черничук був головним інженером за директора Мурашова, тепер він замінив на ЗАЕС Олега Романенка, колишнього головного інженера російської Балаківської АЕС, – зазначила Кошарна. – Черничук підписав контракт із московською організацією. Він пояснив співробітникам, що контракт, укладений під тиском, є нікчемним. Його завдання – зберегти ЗАЕС у працездатному та безпечному стані. А коли ЗСУ звільнять станцію, він відповість за свої вчинки за українським законодавством».
Наразі чотири реактори ЗАЕС із шести працюють у режимі холодного зупинки, тобто виробляють енергію лише для внутрішніх потреб станції. Інші два блоки перебувають у стані гарячого зупинки, де вони поставляють електроенергію, але забезпечують теплом Енергодар.
На думку Кошарної, окупанти залишили ідею перепідключити АЕС до російської енергосистеми. І навряд чи використовуватимуть станцію для постачання електроенергії до енергосистеми України, до якої вона приєднана. Швидше за все, росіяни просто не в змозі повноцінно експлуатувати АЕС, і тому використовуватимуть її лише для шантажу, вважає експерт. Модернізація проти «Росатому» За останні роки Україна значно модернізувала свої енергоблоки.
Це головна причина, чому співробітники «Росатому» так потребують українського персоналу ЗАЕС. На Запорізькій АЕС використовуються реактори ВВЕР-1000 – такого самого типу, як і на російських Калінінській, Балаківській та Ростовській атомних електростанціях. Тому саме звідти на ЗАЕС було відправлено фахівців «Росатому».
Основні характеристики цих реакторів дуже близькі, розповідає фізик-ядерник, експерт у сфері поводження з радіоактивними відходами Російського соціально-екологічного союзу Андрій Ожаровський, але інша електроніка робить управління енергоблоком складним навіть для тих, хто раніше працював із цим типом реакторів.
- Насамперед на Запорізькій АЕС було модернізовано автоматичні системи управління технологічним процесом (АСУ ТП), пояснює Ольга Кошарна.
Це складні високотехнологічні комплекси технічних та програмних засобів управління. Наразі на ЗАЕС використовується обладнання сєверодонецького НВО «Імпульс», кіровоградського НВП «Радій» та спільного з Westinghouse підприємства «Вестрон» у Харкові. Автоматичні системи управління технологічним процесом – найслабше місце «Росатому», вважає Ожаровський:
«Необхідно контролювати не один параметр, а тисячі, чи, можливо, десятки тисяч. Що відбувається, коли оператор контролює лише десяток параметрів, ми бачили на прикладі Чорнобиля. Приладами все нормально, а насправді реактор вибухає. Звісно, зараз не 1986 рік. Електроніка добре розвинена. І не секрет, що на Заході вона розвинена краще, ніж у Росії».
На ЗАЕС були повністю замінені блокові щити управління, на яких розташовуються всі елементи єдиної системи, прилади контролю, автоматики, системи зв'язку, комп'ютерні системи, що управляють, а також робочі місця операторів.
«Якщо замінено весь блоковий щит, то росатомівці можуть навіть не розуміти, де якісь індикатори і як активувати ту чи іншу систему управління», – пояснює Ожаровський.
Співробітники Запорізької АЕС за роботою у машинному залі блоку №5. За словами експерта, у різний час на енергоблоках ЗАЕС було модернізовано системи захисту та контролю, програмно-технічні комплекси регулювання турбіни та інші рішення.
Всі ці системи – «штучні» розробки, які проектуються під конкретну АЕС. Ожаровський стверджує, що зараз росіяни скрізь шукають людей, які раніше могли працювати на ЗАЕС:
«У них можуть бути дані, які полегшать росіянам управління реакторами Запорізької АЕС. Які знають властивості активної зони, відгук реактора на ті самі дії. Належне управління критично важливе для безпеки. Всі знають, що атомна енергетика безпечна, тільки якщо все зроблено правильно. А щоб усе робити правильно, потрібно досконально знати властивості реактора, електроніки та ядерного палива».
Паливо на Запорізькій АЕС також замінили з російської на американську, компанії Westinghouse. Цей процес зайняв чотири роки. Кошарна сумнівається, що росіянам відомі властивості палива:
«Розраховується щоразу активна зона [реактора]. Потрібно знати технічні характеристики та поведінку гідравлічну термодинамічну тощо. палива Westinghouse. Упевнена, що Росатом ще отримає від американців кримінальне переслідування за крадіжку ноу-хау за американським законодавством, крадіжку документів щодо цього палива».
За інформацією Кошарної, "Росатом" планує завезти ліцензованих фахівців з Росії на один блок.
«І ті стоятимуть за спиною наших операторів на блочному щиті управління, навчатимуться у них», – пояснює експерт.
Компанія, з якою співробітників Запорізької АЕС змушують укладати контракти, називається «Експлуатуюча організація Запорізької АЕС» (ЕО «ЗАЕС»), вона створена спеціальним путінським указом. Формально до Росатого вона не має відношення, російський атомний гігант не хоче потрапити під санкції.
Усього для управління Запорізької АЕС створили дві компанії: непублічне акціонерне товариство ЕО «ЗАЕС» із статутним капіталом у 2 млрд рублів, та ФГУП «Запорізька АЕС» із статутним капіталом лише у 500 тис. рублів – це мінімально можливий розмір статутного капіталу за ст. 12 Федерального закону «Про державні та муніципальні унітарні підприємства».
Згадки експлуатуючої організації немає у переліках афілійованих осіб, хоча всі ФГУП зазвичай на своїх сайтах вказують, що є підприємствами «Держкорпорації Росатом». Використовується обтічна формулювання, згідно з якою нова компанія «користується підтримкою «Росенергоатома»» – росатомівського паливного дивізіону.
Проте саме «Росатом» безпосередньо керує станцією: єдиний засновник ЕО «ЗАЕС» – «Росенергоатом», йому належить 100% акцій експлуатуючої організації. Материнська компанія «Росенергоатому» – АТ «Атоменергопром», яка у свою чергу належить «Росатому», про що навіть йдеться на офіційному сайті.
ЕО «ЗАЕС» було зареєстровано 3 жовтня, тобто ще за два дні до підписання офіційного указу Володимиром Путіним про ухвалення у федеральну власність об'єктів ЗАЕС. Невдала легалізація АЕС На посаду голови Запорізької АЕС росіяни призначили Юрія Черничука, який раніше був головним інженером ЗАЕС.
Після цього на початку грудня Держатомрегулювання України позбавило Черничука дозволу на здійснення організаційно-розпорядчих функцій на станції. Таким чином, на самій АЕС не лишилося жодного керівника з українською ліцензією. Експлуатувати її за таких умов за законами України не можна.
З погляду російського законодавства ЗАЕС теж знаходиться за межами нормативної зони: норми права в Росії не передбачають захоплення атомних станцій, немає регламенту націоналізації закордонних атомних об'єктів, питання приєднання АЕС не обговорювалося з російським парламентом. Указ Путіна № 711, підписаний 5 жовтня з метою спроби легалізації АЕС, передбачає входження станції у власність Росії та дозволяє роботу персоналу станції за наявними українськими ліцензіями. Це унікальна ситуація, коли Росія експлуатує атомну станцію на основі дозволів, виданих іноземною державою, розповідає Андрій Ожаровський.
Він зазначає, що Україна може відкликати ліцензії будь-якої миті, і в цьому випадку під контролем Росії опиниться АЕС, персонал якої працює взагалі без документів, що дозволяють. В указі Путіна йдеться про те, що українські ліцензії продовжать діяти «до видачі дозволів відповідно до законодавства РФ». Але, крім персональних ліцензій, російське законодавство вимагає ліцензування самої АЕС.
Ліцензія потрібна кожному за енергоблоку, для сухого сховища відпрацьованого ядерного палива та інших об'єктів біля станції. Ольга Кошарна пояснює, що персональні ліцензії виходять набагато простіше – сдається іспит з ядерної та радіаційної безпеки. Ліцензію на експлуатацію, за її словами, отримати набагато складніше:
«Це потребує підготовки безлічі документів. Потрібно підготувати відповідь щодо аналізу безпеки від оператора АЕС. На це потрібен час. «Ростехнагляд» має провести державну експертизу з ядерної та радіаційної безпеки. Є ще держекспертиза щодо пожежної безпеки, впливу на навколишнє середовище, будівельна експертиза. За рік це зробити не вийде. Тому в указі Путінаї і зазначені такі терміни до 1 січня 2028 року».
Андрій Ожаровський вважає, що за російським законодавством отримати російські ліцензії на експлуатацію Запорізької АЕС практично неможливо – насамперед через наявність іноземного обладнання: «Необхідно проходити весь процес отримання ліцензії. Її видає Ростехнагляд.
Потрібно, щоб було розроблено матеріали обґрунтування ліцензії, а це непросто, бо на ЗАЕС частина обладнання не знайома «Росатому». Більше того, самі фахівці "Росатому" неодноразово стверджували, що переведення АЕС радянського дизайну на американське ядерне паливо підвищує ризик аварії.
За цією логікою, Запорізька станція просто не відповідає російським вимогам безпеки і її робота не може бути дозволена. В очікуванні «жесту доброї волі» Труднощі, які зазнають російські фахівці з управлінням Запорізької АЕС, нестача українського персоналу, неможливість налагодити передачу електроенергії в умовах бойових дій та складності з легалізацією в Росії – все це наводить на думку про можливість чергового «жесту доброї волі» з боку російських військових.
Про ймовірну підготовку Росії до цього говорив і голова українського «Енергоатому» Петро Котін: Таке, знаєте, враження, що вони збирають валізи і що вони крадуть все, що можуть знайти. Зацікавлені у сценарії догляду можуть бути насамперед чиновники з «Росатому», які бояться включати станцію до своїх активів, бо це багаторазово підвищує ризик запровадження санкцій проти ядерного сектора, а отже, ставить під загрозу їхній особистий добробут та можливість будувати АЕС за кордоном за безповоротні держкредити.
У Білому домі заявляли, що поки що не бачать ознак відведення російських військ з території ЗАЕС. Тієї ж думки дотримуються і деякі російські експерти.
«Видають бажане за дійсне», – пояснив The Insider один із фахівців у галузі енергетики.
Ольга Кошарна теж не погоджується з тим, що «Росатом» боїться санкцій і готує відступ із ЗАЕС. Експерт у галузі енергетики Костянтин Батозький вважає, що росіяни не підуть найближчим часом. За його словами, станція потрібна окупантам як військовий плацдарм, звідки можна обстрілювати Нікополь та Кривий Ріг.
При цьому у Кремлі виступають проти «демілітаризації» території станції, яка має на увазі виведення важкої техніки за периметр. Російська влада схвалює створення зони безпеки навколо АЕС – мабуть, у розрахунку на те, що цей термін буде простіше обійти у плані розміщення озброєнь.
Щоправда, за словами представників Кремля, таких озброєнь на території ЗАЕС не було. Втім, на Заході під зоною безпеки та демілітаризацією розуміють приблизно одне й те саме. Директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі кілька разів заявляв, що угоду можуть укласти вже незабаром, і вона у будь-якому разі має на увазі виведення важких озброєнь.
Президент Франції Еммануель Макрон 13 грудня на конференції з фінансової підтримки України заявив, що «нам вдалося досягти виведення з території ЗАЕС важких та легких озброєнь». Практично відразу на це відреагував речник президента РФ Дмитро Пєсков.
«Зобов'язання Росії – не розміщувати там наступальних озброєнь та ударних сил. А охорона, звичайно, має бути вичерпною для безпеки станції», – прокоментував ситуацію навколо ЗАЕС голова «Росатому» Олексій Лихачов.
Він не уточнив, чи буде ця охорона російської, української чи сторони знайдуть третій варіант. Однак, навіть якщо це будуть росіяни – без важких озброєнь протистояти ЗСУ вони не зможуть. Тому питання збереження військової техніки біля ЗАЕС таке важливе для Росії.
Представник МЗС РФ Марія Захарова на початку грудня заявила, що про виведення станції з-під російського контролю не йдеться. Втім, і про залишений Херсон окупанти казали: Росія тут назавжди. Вже, щоправда, лише на папері. Не можна виключити, що й із Запорізької АЕС буде так само.
Може повторитися й те, що трапилося під час відступу росіян із Чорнобильської АЕС: окупанти розгромили приміщення та пошкодили унікальне іноземне обладнання на підприємстві «Екоцентр». Тим часом, представники спільноти атомників України закликають насамперед думати не про прилади, а про те, як врятувати життя викрадених співробітників ЗАЕС та уникнути ядерної катастрофи на станції, що погано керується.