![Мы выяснили, что дно недостижимо - российские психологи дали рекомендации, как оградить детей от пропаганды в Мелитополе](/images/news/2023/09/330871.jpg?1695565191)
Ви думаєте окупанти зомбують дітей лише у захопленому Мелітополі? Ситуація в Росії не краща. Батьки виступають проти пропаганди. Проблема настільки актуальна та гостра, що психологи підготували практичні поради, як боротися з мілітаризацією дитинства.
Випускники поза зоною ризику
На думку психологів, найменше проблем від пропаганди має виникнути у учнів 10-11 класів. У цьому віці у підлітків вже розвинене критичне мислення, вони можуть відокремлювати зерна від полови. І отримувати інформацію далеко не лише зі свіжовиданих підручників з історії .
Навчіть підлітків думати!
А от із учнями 5-9 класів ситуація, на думку психологів, складніша. Вони перебувають у більшій небезпеці, ніж випускники.
Але тут на допомогу дитині мають прийти батьки. Потрібно навчити дитину аналізувати події, щоб вона сама могла складати думку про ті чи інші висловлювання, почуті в школі.
Дитина має розуміти, що жодна з точок зору не є істиною в останній інстанції.
Психолог Анастасія Рубцова вважає, що новий підручник історії та підручники взагалі – не найбільша проблема для школярів та батьків:
- Ми всі були маленькими і ми всі пам'ятаємо, що підручник з історії – це не цікаве читання. А судячи з того, як його описують, новий підручник – ще менш цікаве читання. Завжди можна захопити дитину тим, що називається сторітлінг: у нас жодна художня література поки що не заборонена. І я чула, що навіть у новому підручнику історії пропонується прочитати "День опричника" Сорокіна та "Прокляті та вбиті" Астаф'єва – тут уже на рівні того, що не заборонено, ми отримуємо дуже різний спектр думок. Тому що те, що написано в Астаф'єва, йде врозріз із тим, що написано в підручнику з історії, і тим, що каже офіційна пропаганда, каже Анастасія Рубцова.
Збитки від розпропаганди - не прорахувати
До речі, психологи зізнаються, що визначити, наскільки сильно на дітей 10-15 років впливає розпропаганда, неможливо:
- Ми бачимо приклади, коли всіх жахає, що школярі марширують, беруть участь у якихось акціях. Але нам надіслали аудіозапис, зроблений на уроках, восьмий-дев'ятий клас, коли вчитель якусь ахінею розповідає, – і чути по смішках, якимось коротким реплікам у класі, яка там атмосфера, що всі розуміють, яка це нісенітниця. Але загалом глобально в цифрах, як це все працює, не оцінити, - каже голова громадської організації "Альянс Вчителів" Данило Кен.
При цьому батькам дітей середньої ланки рекомендовано не створювати у їхніх головах когнітивний дисонанс:
- Я не кажу, що потрібно просто скласти руки та дивитися та слухати, що каже офіційна пропаганда дітям у п'ятому класі. Але треба розуміти, що коли ми в дитину намагаємося "впхнути" іншу правду, потрібно, щоб вона все-таки якось доповнювала реальність, що існує навколо неї. Навіть не те, що в підручнику написано, а просто щоб вона не йшла дуже врозріз з реальністю, - вважає Даніл Кен.
Зламана психіка молодших школярів
Найнебезпечніша ситуація, на думку психологів, з молодшокласниками. Хоч у їхніх підручниках ПОКИ немає розділів про війну, але подарунки на передову та листи на фронт їх змушують передавати постійно.
До речі, а окупованому Мелітополі пропагандисти пішли ще далі, і змусили дітей із притулку писати листи... Олександру Невському.
На жаль, така пропаганда набагато небезпечніша за уроки про війну:
- Що відбувається у початковій школі? Там ще можуть не розповідати буквально про всю геополітичну нісенітницю, але дітей залучають до якихось інших форм прямої підтримки війни: збирання посилок, написання листів тощо – і супроводжують це якимись розповідями навколоісторичними.
Що був Ілля Муромець, захисник, герой національний тощо, російський богатир – і ось зараз російські "богатирі-патріоти" рятують вітчизну. І хоча з погляду фактологічної брехні це не така пряма розповідь, як розповідають старшокласникам, але з погляду залучення на підтримку війни – з поправкою на вік, оскільки це відбувається у 7–9 років, – це може бути набагато ефективніша пропаганда. Тому що у дітей немає можливості хоч якось їй чинити опір. Якщо це розповідає улюблена вчителька, навіть якщо вдома батьки намагаються якось нівелювати, це все одно фактор невротизації для дітей: контраст між батьками та улюбленим вчителем, тим, що говорять вдома, – і в школі, - вважає Даніл Кен.
Порад у психологів для батьків молодших школярів, на жаль, немає.
З одного боку, якщо в школі та вдома у малюка впихають дві різні "правди", на виході можна отримати зламану психіку. По-друге, дитина може транслювати протилежну позицію батьків у школі, а це, на жаль, загрожує відповідальністю.
І якщо в Росії це адміністративне чи кримінальне переслідування. То в окупації - підвал...
Роспропаганда – не назавжди
Психологи заспокоюють батьків, стверджуючи, що зміни цього навчального року, і навіть ті, що тільки заплановані, не залишаться надовго.
- Батькам здається, що зараз все погіршилося – і воно так і назавжди застигне. Насправді ми з вами бачимо, що ситуація дуже швидко змінюється, і явно вона змінюватиметься далі, в який бік – незрозуміло. Ми з'ясували, що дно недосяжне, але все буде не так, як воно є зараз, - кажуть психологи.