![Успела спасти всех, кроме себя: в россии продолжается судилище над жительницей Мелитополя, обвиняемой в терроризме (фото, видео)](/images/news/2024/02/341999.jpeg?1707067584)
Яніна Акулова з тимчасово окупованого Мелітополя, незаконно затримана окупантами, більше року перебуває у ворожому полоні. Поки вона у неволі, її 7-річною та 15-річною доньками опікується бабуся.
До повномасштабного вторгнення жінка працювала масажисткою, мала свій салон. Але 24-го лютого 2022-го року у її житті, як і у тисяч інших мелітопольців, все змінилось. Коли люди почали масово евакуюватися з захопленого військами рф міста, мати Яніни Тетяна Кікіс почала вмовляти її все покинути і разом з родиною виїжджати.
– Вона мені каже: "Мама, це ненадовго. Місяць-два, все буде добре. Мелітополь як був наш, так і буде. Нікуди я з дому рідного не поїду", – розповідає Тетяна Кікіс "Суспільне Запоріжжя".
Пройшло кілька місяців і загарбники почали вимагати, аби діти ходили до захоплених шкіл і навчалися за російською програмою. Батькам, які відмовлялися виконувати ці вимоги, погрожували депортацією. Яніна хотіла, щоб її доньки навчалися в українській школі, тому вивезла їх у Камʼянське до сестри.
Восени 2022-го у Мелітополі пройшов "референдум", після чого у місті почали активно обговорювати те, що на місцевих чоловіків чекає мобілізація. Переймаючись за свого чоловіка, Яніна змусила його евакуюватися. Сама теж мала виїхати невдовзі – як тільки прилаштує своїх домашніх тварин.
– 11-го числа я їй дзвоню, а вона мені пише СМСку: "Мамулечка, я тебе люблю. Я тобі передзвоню завтра вранці. Цілую". 12-го числа ніхто не дзвонить. Ми посилаємо до її будинку її подружок, вони приїжджають туди: машини нема, все закрито, її немає, – каже мати Яніни.
Як виявилось пізніше, 11 жовтня 2022-го року військові рф затримали жінку на власній машині на одному з блокпостів. Вона їхала ввечері до своєї подруги, її зупили окупанти, попросили паспорт і оглянути машину. Знаючи, що у неї немає нічого забороненого, Яніна відкрила багажник, показала салон. Але у загарбників уже були плани на неї, тому у машині вони "знайшли" вибухівку. О другій ночі жінку привезли додому, щоб провести там обшук. Нічого не знайшовши, окупанти потім неодноразово туди повертались.
– Місяць ми її шукали, не могли знайти. І вже аж 24 листопада ми побачили — в росії почали показувати, що затримали трьох громадян України, "терористів". Що їм сказали, з тим вони і погодилися. Що їм сказали, що казати – те й казали всі дружно. Донька наша Яна розповідала, що дуже били. А потім… Ну, в полоні, що там може у полоні? Там по голівці ж її не гладили. Вона мені казала: "Мене так били, що без різниці було вже. Що дали, те я вже й підписала". Каже, два місяці на мені заживали оці всі рани, а потім аж відправили на Москву, коли все трошки загоїлося, — говорить Тетяна.
Мати полоненої підозрює, що затриманню її доньки посприяли місцеві зрадники. Бо всі знайомі Яніни знали про її проукраїнську позицію, а за здачу "партизана" окупанти перший час платили хороші гроші.
Разом із двома чоловіками з Мелітополя Антоном Жуковським і Дмитром Сергєєвим росіяни звинувачують Яніну "у підготовці теракту на території рф". Українцям приписують, що вони хотіли підірвати "Ризький" ринок у Мелітополі.
Зараз жінку тримають у московському СІЗО “Лефортово”, її справу передали у ростов. Скоро має відбутися суд, Яніні загрожує від 10 до 20 років ув’язнення. Мати полоненої українки має надію, що її доньку все ж обміняють і вона повернеться до своєї родини.