![Заставляли рыть окопы и стирать рашистам одежду: одна из депортированных, согласно указу мелитопольского гауляйтера Е.Балицкого, рассказала об издевательствах оккупантов](/images/news/2024/03/344952.jpg?1710150316)
Олену Ягупову окупанти затримали в жовтні 2022 року. Сусіди депортованої жінки написали донос про те, що її чоловік на війні, а вона займає проукраїнську позицію.
Неугодних окупаційній владі мешканців захопленої військами рф частини Запорізької області показово виселяють із регіону. Під вигаданими приводами їх записують в "екстремісти", після чого примусово "видворяють" за межі "звільненої" частини області, знімаючи те, що відбувається, на камери пропагандистських ЗМІ.
На ділі, далеко не всі депортовані окупантами люди добираються до підконтрольної Україні території. Принизливе вигнання на камеру - лише інсценування цинічних рашистів, після якого люди пропадають безвісти на довгі місяці. Мешканка Кам'янки-Дніпровської Олена Ягупова стала однією з тих, кого рашисти викрали і примусово "видворили" за межі "звільненої" частини області. Після так званої депортації жінка зникла безвісти, її розшукували родичі, як виявилося пізніше вона після "зйомок" знову потрапила до російського полону, в якому провела п'ять місяців.
Подробиці розповіла Анастасія Пантелєєва - координаторка напрямку документування Медійної ініціативи з прав людини "Новини Приазов'я".
"Родичі цих людей, нібито депортованих, не могли зрозуміти, куди вони діваються після цих відео, тому що вони не доходили до українських позицій. Стало зрозуміло, що, швидше за все, російські військові просто не відпускають українських цивільних. Зокрема Олену Ягупову, разом із групою інших цивільних заручників, їх повернули, але не в місце утримання, а на лінію фронту з боку РФ, і змусили там кілька місяців працювати, рити окопи", - повідомила Пантелєєва.
Олену Ягупову окупанти затримали в жовтні 2022 року. Жінка каже, що її здали сусіди, які написали донос про те, що її чоловік на війні, а вона займає проукраїнську позицію.
"У перший день одразу почали катувати, одразу почали розбивати голову. Я сиділа примотана до офісного стільця скотчем. Вони брали заповнену водою дволітрову пластикову пляшку і били по тильній частині голови. На голові було дві великі рани. Весь одяг по пояс був у крові. Одягали целофановий пакет на голову, замотували скотчем і ще тримали через ніс пакет, щоб не було можливості зробити і в пакеті вдих. Брали дріт від офісного чайника, теж замотували, душили. Потім - імітація розстрілу: "Давай пограємо в російську рулетку", - згадує Олена.
Жінка розповідає, що російські загарбники знущалися майже над усіма українськими полоненими, але найбільше над затриманими через політичні переконання. Українців змушували вчити гімн Росії та читати його вголос. Якщо хтось запнувся або не знав його - жорстоко били. Коли на перевірки приїжджав начальник колонії та його заступник, то також влаштовували перевірки на знання гімну.
"У цей час відкривали камери і всіх не те, що били, вони в кров розбивали все під час таких перевірок. І в цей час уся в'язниця читала гімн, раз за разом, зупинятися не можна", - каже Ягупова.
Також окупанти змушували українців копати окопи, готувати російським солдатам і прати їхній одяг.
"Після того, як привезли на місце і зняли мішок із голови, казали: "А тепер прийшов час попрацювати на благо РФ". Дали лопату, а це січень місяць, мокрий сніг. Спочатку копала окопи, потім іншої роботи було дуже багато - прати солдатам форми, готувати їжу, прибирати офіцерам у будинках, відібраних у людей. Усе під охороною, звісно. Ми жили в будинку під охороною. Нас самих ніхто не відпускав. Ми раби, хто нас, де відпустить", - розповідає Олена.
Українців у полоні попередили: "Спробуєте вмовити хоч когось із солдатів і випросити телефон - розстріляємо". Але хтось ризикнув, додзвонився до рідні на окупованій території, і так інформація про беззаконня рашистів дійшла до Москви. І бранців, зокрема Олену Ягупову, відпустили. Після чого вона благополучно змогла виїхати на безпечну територію.