![К каким последствиям может привести план россиян поливать оккупированные земли на Мелитопольщине артезианской водой - выводы эксперта (фото, видео)](/images/news/2024/07/354892.jpeg?1720636420)
Родючі ґрунти захопленого російськими окупантами півдня України ризикують перетворитися на пустелю. Про причини РІА-Південь розповів кандидат сільськогосподарських наук Мелітопольського агротехнологічного університету ТДАТУ ім. Д. Моторного.
Після підриву російською армією Каховської ГЕС, представники окупаційної влади Мелітопольщини вдаються до спроб відшукати воду і на камеру пропаганди показують бурхливу діяльність. Так, нещодавно загарбники повідомили про намагання розчістити річку Малий Утлюг, що на Мелітопольщині.
Ще один план, озвучений так званим губернатором Запорізької області Є. Балицьким, наповнити Каховський магістральний канал водою з артезіанських свердловин. Нею окупанти мають намір зрошувати поля окупованого Півдня України.
Під контролем окупаційних сил опинилися Каховський магістральний та Північнокримський канали. Перший – забезпечував водопостачання сіл та селищ, а також зрошення у Херсонській та Запорізькій областях, а другий – простягнувся від Херсонщини до Криму.
Після анексії півострова Україна припинила постачати туди воду Північнокримським каналом. Згодом окупаційна влада видала чимало ліцензій на видобуток підземної води. У результаті її використання відбулося засолення ґрунтів, і землі на півночі півострова стали непридатними для сільськогосподарських робіт.
Кандидат сільськогосподарських наук, доцент, завідувач кафедри геоекології і землеустрою Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного Максим Миколайович Ганчук розповів журналістам "РІА-Південь" про те, до чого може призвести викачування артезіанських вод та звідки береться вода у Північнокримському та Каховському водосховищах.
– Звідки береться вода у Північнокримському водосховищі, важко відповісти – Дніпро обміліло, сильно обміліло з підривом Каховської ГЕС. По тим чуткам, які до нас доходили, там води немає. З приводу питання використання артезіанських вод – з одного боку це було би смішно, якби не було так сумно. Я не знаю, чому вони хочуть наступити на ті самі граблі, тому що фактично вони вже намагалися це зробити в Криму для заповнення, здається, Севастопольського водосховища. І це призвело до того, що просто грунтові води опустилися і призвело це до посухи, – каже експерт.
Він відзначає, що найбільша кількість і найпотужніші шари артезіанських вод в Запорізькій області знаходиться в кристалічних породах кайнозою та мезозою. Якщо окупанти до них доберуться, то в довгостроковій перспективі це може обернутися дуже негативними процесами.
– Я вже мовчу про те, що у нас досить висока мінералізація що підземних, що артезіанських вод, тому їх застосування для зрошування, меліорації може призвести до вторинного засолення грунтів, – продовжує Максим Ганчук.
За його словами, небезпека полягає в тому, що останніх років 15-20 на території Півдня України стали досить помітно відбуватися процеси опустелювання. Існує пересторога, що використання артезіанських вод окупантами може вплинути на глибину залягання в тому числі і грунтових вод. І як наслідок це просто може стати каталізатором для запущення процесу повноцінного опустелювання.
– І ми тоді втратимо, мабуть, найголовніше. Фактично, якщо ми їм дамо час, щоб вони використали артезіанські води, то це може призвести до втрати наших родючих грунтів України. Все, що вони хочуть зробити, це скоріше просто поговорити і розказати, які вони хороші, що вони стільки роблять для людей, але вони не думають про наслідки. Цей їх лозунг, що росія тут назавжди – вони самі в нього не вірять. Якщо вони не думають про своїх людей, про наших, які залишилися, то чому вони мають думати про екологічну ситуацію? Вони взагалі не замислюються над тими своїми діями, – пояснює доцент.
Максим Миколайович каже, що не розуміє, хто окупантам взагалі порекомендував такі методи боротьби з посухою впроваджувати. Але, безумовно, діяльність загарбників абсолютно незаконна і суперечить Женевській конвенції. Експерт додає, що це простий популізм, направлений навіть не на жителів окупованих територій, а на росіян, який немає жодних юридичних підстав для вчинення цих дій.
Доцент Мелітопольского ТГАТУ ім. Дмитра Моторного виражає сподівання на те, що в свій час будуть відкриті в тому числі і кримінальні справи щодо нанесення шкоди навколишньому середовищу окупаційною владою.