![Запугивали и угрожали: против белгородской волонтерки, которая помогала жительнице Мелитополя, возбудили новое уголовное дело (фото)](/images/news/2024/07/355376.png?1721172542)
Надія Россінська (Надін Гейслер) - волонтерка з Бєлгорода, яка допомагала українським біженцям, зокрема й жителям Мелітополя.
2 лютого Свердловський районний суд Бєлгорода відправив волонтерку на два місяці в СІЗО. Її затримали днем раніше, коли дівчина повернулася до РФ після перебування в Грузії.
Гейслер звинувачують у "публічних закликах до діяльності, спрямованої проти безпеки рф з використанням ЗМІ та інтернету". Кримінальний кодекс передбачає за це до шести років колонії.
Тепер проти активістки з "Армії красунь", яка допомагала біженцям, порушили нову кримінальну справу - про сприяння терористичній діяльності, а конкретно - допомогу ЗСУ,
За частиною 4 статті 205.1 КК РФ Надін загрожує від 15 до 20 років позбавлення волі. Про нову кримінальну справу проти волонтерки повідомив правозахисник Олексій Прянишников.
Причиною тому стали нібито листування, які виявили фсб-шники, а після "злили" кремлівським виданням. Це могли зробити, щоб змусити її зізнатися в держзраді.
Публікацію з розшифровкою голосових Россінської вранці 24 червня опублікувало видання "Коммерсант", яке стверджує, що листування їм надали у ФСБ у відповідь на журналістський запит. Пізніше в мережі опублікували запис екрана, зробленого з акаунта волонтерки в Інстаграмі.
- За підсумком я хочу в Україну, але бюрократія величезна. В одній країні взагалі була депортація. Їм було начхати на мої українські листи і печатки, тому що у мене паспорт із куркою, і поки я його не позбудуся і все не зроблю, я до кордону з Україною не зможу дістатися з жодного боку, - цитує голосове "Коммерсант".
Видання пише, що Надія розглядала варіант в'їзду на територію України за допомогою проєкту з обміну полоненими Володимира Золкіна, однак відмовилася, щоб не підставляти рідних.
- Коли вони тебе вивозять, це набуває розголосу. Я не можу дати інтерв'ю, це буде смертний вирок. Моя історія - це в прямому сенсі історія дівчинки, яка плескала оченятами, обдурила всю систему, під носом ФСБ вивозила АТОвців, координаторів ЗСУ, ховала у себе на складі, у себе вдома, спонсорувала ЗСУ донатами. Але розповісти цього я не можу. Це і є причина того, що я сиджу в чотирьох стінах і не афішую свого місцезнаходження, цитує голосове Россінської "Комерсант".
Раніше батьки Надії Россінської заявили, що слідчий погрожував їм тим, що вони почують "хрускіт кісток Надіних і не тільки", якщо волонтерка не зізнається у всьому, що їй скажуть.
- Нас покликали на побачення з Надею. Її у ФСБ викликали на допит і перш ніж приїхали адвокати, нам дозволили поговорити з нею кілька годин. Ми говорили з нею в кабінеті у слідчого. До нас заявився оперуповноважений і почав тиснути на нас, щоб ми вмовили Надю зізнатися у всіх гріхах, що вона шпигун мало не американський, також, що в Німеччину вона їздила, що її там завербували, що вона хоче приїхати в Україну, щоб вона зізналася прямо тут, що ми все це знаємо, що ми все брешемо і Надя бреше, що це її останній шанс зізнатися в усьому, а то потім буде погано, буде хрускіт кісток - і не тільки Надіних, а й постраждають усі інші, що її звинуватять у шпигунстві, держзраді, - розповідає вітчим Надін Сергій Юсупов.
Хто така Надін Гейслер?
Надін Гейслер, вона ж Надія Россінська, стала допомагати українцям з перших днів війни. До 24 лютого 2022 року дівчина була моделлю і фотографом. Вона займалася тільки зооволонтерством - брала на перетримку тварин і лікувала їх.
У 2022 році дівчина разом з однодумницями створила рух "Армія красунь", який шукав біженцям житло, збирав ліки, одяг і продукти. Під час роботи "Армії красунь" Надін кілька разів сама їздила на підконтрольні рф території Харківської області України, щоб доставляти гуманітарну допомогу та медикаменти.
У 2023 році, побоюючись переслідування силовиків (дівчині погрожували кримінальною справою), Надін виїхала з Росії. Дистанційно вона продовжувала допомагати біженцям, а до її роботи додалося ще одне завдання - допомога в поверненні українців на батьківщину.
Надін принципово відмовилася допомагати білгородцям, які теж стали жертвами війни. Під час обстрілів прикордонного російського міста Шебекіно влітку 2022 року вона допомагала тільки українцям. Повертатися в рф Гейслер не планувала, оскільки не хотіла жити в країні з "системою і людьми, спраглими до кровопролиття, де на викорінення тоталітаризму підуть роки".
Проте взимку Надін повернулася в Бєлгород. Журналісти припускають, що причиною цього стала історія мешканки Мелітополя, якій волонтерка допомагала перетнути кордон з росією - жінка вивезла своїх тварин із зони бойових дій у Бєлгородську область та планувала виїхати до дітей в Україну через Колотилівку.
Поверненням дівчини до рф скористалися російські спецслужби - 1 лютого ФСБ затримала Надін в Бєлгороді. Вона встигла зателефонувати своїм знайомим і попросити знайти їй адвоката. Адвокат зі свого боку повідомив, що, за словами Гейслер, її звинувачують в підтримці та зборі гуманітарної допомоги ЗСУ.
Тоді Надін Гейслер закидали статтю про "публічні заклики до здійснення діяльності, спрямованої проти безпеки держави" (стаття 280.4 КК рф).