Найпершою ознакою окупації Мелітополя російськими загарбниками стали черги і дефіцит.
У перші місяці навіть зубна паста та гігієнічні прокладки були дефіцитом. Сьогодні товарів у магазинах побільшало, але їхню якість не зрівняти з українською. А головне, ціна завищена в 3 рази, як мінімум.
А найбільша ознака присутності "русского мира" - черги. Вони скрізь: у банках, на пошті, в РАЦС, в інтернет-компанії.
Ба більше, поряд з чергами часто і густо стоять військові рф - у формі або переодягнені, щоб виявити проукраїнські налаштованих громадян.
Так, на вході до осетинського банку, який відкрився у віджатому центральному офісі Ощадбанку України на вулиці Героїв України,65 чергують військові, озброєні автоматами.
- Поводиться охоронець по-хамськи, немов він вершитель доль. На вулиці тримав людей годину. І цю годину витратити в черзі, щоб тільки зайти в цей банк. А мета то яка - заплатити за комунальні послуги. Вдуматися тільки. Коли дійшла нарешті черга зайти в зал, рашист зажадав відкрити сумку і показати, що ж я туди поклала, - розповідає пенсіонерка.
Така сама ситуація і з РАЦСом. Щоб отримати один документ, потрібно тричі приходити в цю установу і ставати в черги. Спочатку записують на прийом, потім прийти на сам прийом, а потім прийти й отримати документи.
А так виглядають черги за продпайком у Мелітополі.
Але це квіточки порівняно з тим, що коїться біля будівлі пенсійного фонду, куди кинулися молоді мами для оформлення документів на дітей і літні люди для перерахунку пенсії за російським законодавством.
Люди скаржаться на те, що фахівці установи елементарно не можуть вивісити на дошку оголошень перелік документів, які необхідно принести з собою. Черги тут займають уночі. Ось лише мала частка обурень, які пишуть мелітопольці, що залишилися в окупації:
- Чому не зроблять так, щоб якщо пенсіонер прийшов і записався на чергу і в цей день не потрапив до фахівця, то черга має переходити на наступний день, як було в паспортному столі. А то ходи щоночі для того, щоб записатися і ночуй там.
- Не треба нам пайки видавати. Нам би без проблем отримати хоча б ці 10 тисяч, щоб щодня не чатувати їх біля пошти і не солоно хлібавши ні з чим вирушити додому.
А оскільки в Росії вітаються доноси, мелітопольці стали писати пачками скарги до Москви Путіну на зрадника - липового т.в.о. губернатора Запорізької області Є. Балицького і голову так званого уряду Антона Кольцова.
Після цих скарг Балицький в одну мить прозрів і побачив чергу в пенсійному фонді. А Кольцову "прилетіло" з кремля за черги в паспортному (так місцеві жителі називають Міграційну службу рфії).
Дивно, але у світі цифрових технологій "русскій мір" досі не може вибратися з черг, глибоко застрягши в минулому столітті.