![Влияние войны на рынок недвижимости Запорожья](/images/news/2024/06/353311.jpg?1718952995)
З початку війни ринок нерухомості Запоріжжя хитає як на гойдалках. У перші місяці все завмерло: ніхто не хотів ні купувати, ні продавати. Ціни на житло почали падати, люди вирішили почекати. Через обстріл багато будинків було зруйновано і сильно пошкоджено. А зводити нове житло практично перестали.
До літа 2022 року життя потроху налагоджувалося. Переселенці з інших регіонів, які переїхали до Запоріжжя, почали шукати тут житла. Попит зріс, але пропозицій поменшало: багато хто не хотів продавати свої квартири у скрутний час.
Зараз ринок нерухомості Запоріжжя хитає: попит є, а пропозицій не вистачає. У середньому, ціни на нерухомість в Україні впали на 30-50% порівняно з довоєнним рівнем. Найсильніше постраждали регіони, де ведуться активні бойові дії. У той же час у західних областях, куди переїхало багато внутрішніх переселенців, ціни на нерухомість зросли на 20-30%.
І все ж, якщо ви хочете дізнатися, як війна в Україні вплинула на ринок нерухомості, і хочете купити квартиру в Запоріжжі на ДІМ РІА, пропонуємо прочитати цю статтю.
Зниження попиту та цін
Через безперервний обстріл з боку російських військових, відключень електрики та окупації Запорізької АЕС будівництво нових житлових комплексів повністю зупинено. Будинки та квартири, які вже були збудовані, значно втратили в ціні.
За даними вересня 2022 року вартість квадратного метра житла в прифронтовій зоні впала на 32% порівняно з довоєнним періодом. У найнебезпечніших районах ціни впали найбільше. У безпечніших — вартість знизилася менше. Орендодавці також зазнали збитків.
Вартість квартир у Запоріжжі
На сьогоднішній день за даними DIM.RIA середня ціна за квартиру в Запоріжжі у червні 2024 року становить $29,976, а середня ціна за м² залежить від району та кількості кімнат:
- 1 команата - $ 688;
- 2 кімнати – $645;
- 3 кімнати – $642;
- 4 кімнати – $642.
Ціни на квартири в Запоріжжі в різних районах за даними DIM.RIA:
- Олександрівський район – $657;
- Вознесенівський район – $650;
- Дніпровський район – $576.
Внесок у нерухомість під час війни
Плюси:
- Стабільний дохід. Нерухомість може давати пасивний дохід через оренду. Також згодом зростатиме в ціні, особливо після закінчення війни та відновлення країни.
- Зростання цін. Після перемоги ціни на нерухомість помітно зростуть. Результатом стануть збільшення попиту на житло, обмеженої пропозиції та збільшення витрат на будівництво.
- Підтримка економіки. Інвестування в український бізнес допомагає відновити країну після війни.
Мінуси:
- Руйнування нерухомості. Ракетні удари та інші військові дії можуть пошкодити або зруйнувати щойно куплену квартиру.
- Ненадійні забудовники. Є ризик заморожування будівництва чи неякісного виконання робіт.
- Нестабільність. Війна може призвести до зміни законів, економічної ситуації та правил інвестування.
Інвестори відчувають невизначеність
Ні для кого не секрет, що інвестори люблять вкладати гроші у нерухомість. Для них це надійний спосіб зберегти та примножити свої заощадження. Але війна все змінює. У наші дні інвестиції в нерухомість надто ризиковані. Ніхто не знає, що буде далі, тому люди вважають за краще не приймати поспішних рішень.
Хто купує нерухомість у Запоріжжі зараз?
- Місцеві жителі, що залишилися без житла у Запоріжжі та області.
- Тимчасово переміщені особи з окупованих територій.
- Військовослужбовці.
Як змінився попит: топ-5 регіонів
Географія попиту нерухомості у 2024 році показує, що Київ та область залишаються популярними місцями. Столиця вважається безпечнішою. Вона знаходиться далеко від лінії фронту і має ефективну протиповітряну оборону. Другою, за перспективністю локацією, є Львів та область. Ціни зростають, як і пропозиція на житло.
Держстат України зазначає, що площа житлових будинків, будівництво яких розпочалося у 2023 році, збільшилася порівняно з попереднім роком у таких регіонах:
- Чернівецькій області – у 3,8 раза;
- Івано-Франківській – у 2,3 рази;
- Закарпатської області – у 1,8 раза;
- Вінницькій – у 1,8 раза.
Оцінка ризиків у воєнний час
Учасники ринку первинної нерухомості вважають, що перспективи для України та самого ринку після перемоги будуть оптимістичнішими. По-перше, тому що будівельна галузь братиме участь у відновленні країни, зокрема, житлового фонду, який було втрачено. А це — мільйони квадратних метрів нерухомості, які потребуватимуть ринку. По-друге, завершення війни відкриє вікно можливостей для інвесторів із інших країн.
Ринок нерухомості зараз переживає не найкращі часи. Через щоденні загрози з боку російських окупантів, багато районів Запоріжжя стали непривабливими для життя. Однак не слід забувати, що війна не вічна.