!["Если мы будем становиться на дыбы и разбрасываться людьми, то потеряем страну" – известный педагог из Мелитополя о скандальной реформе образования (фото, видео)](/images/news/2024/07/355914.jpg?1721744969)
Ймовірність припинення можливості дистанційного навчання в українській школі значної кількості дітей, в тому числі і мелітопольських, неабияк обурило батьків та вчителів.
У чому суть реформи
Нещодавно уряд заявив про наміри скасувати екстернат і сімейну форму навчання з 1 вересня цього року. Саме ці два способи здобуття української освіти під час повномасштабної війни обирали мелітопольські діти, які разом з батьками знайшли прихисток в іншій країні або продовжують навчатися в окупації. Крім ризику для самих школярів втратити звʼязок з рідною країною, ця скандальна реформа означає ще і те, що вчителі, більшість з яких покинули тимчасово підконтрольну ворогу територію, втратять роботу.
Після хвилі обурень українська влада дійшла висновку, що з нового навчального року цей наказ матиме лише характер рекомендації. Його детальне обговорення планують влаштувати через два тижні з долученням: вчителів, юристів, експертів. На цьому кілька днів тому наголосила під час брифінгу у Запоріжжі віце-прем'єрка-міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук.
Що кажуть освітяни
Аби дізнатися експертну думку з приводу вищезгаданої реформи, редакція "РІА-Мелітополь" поспілкувалася з відомою уроженкою нашого міста Ганною Бут – Заслуженим працівником освіти України, амбасадоркою Global Teacher Prize Ukraine, переможницею в номінації "Найкращий вчитель громадянської освіти 2021 року", лауреаткою премії "Національна легенда України", волонтерка.
– Ми чудово розуміємо, що учні, які не можуть потрапити до української онлайн-школи, навіть якщо вони хочуть, автоматично будуть навчатися в захоплених школах за російською програмою. Там навіть якщо би ти дуже хотів вивчати українську мову, робиться все для того, аби просто відмовлялися учні від української мови. Вони дуже хитро пропагують свою доброту. Кажуть: "Дітки, підніміть руки хто бажає вивчати українську мову", а при цьому всьому стоять солдати, які говорять російською і жодна дитина, хіба що непідготовлена, цього не зробить, – каже освітянка.
Пані Ганна навела конкретний випадок, коли дитина так підняла руку, а потім окупанти проводили з її батьками "профілактичну бесіду".
– Ми розуміємо, що якщо не буде української онлайн-школи на ТОТ, то буде біда. Ми так хоч трохи були дотичні до наших учнів: ми з ними спілкувалися, ми їх підтримували, з батьками спілкувалися, так чи інакше батьки очікували на атестат, – продовжує педагог. – В деяких моментах було таке, що діти навчаються в російській школі, але відвідують ввечері українську школу онлайн. Якщо це відміниться, для молодого покоління це катастрофа. Ми чудово розуміємо, що це втрата великої кількості людей, тому що велика територія окупована і там багато підлітків, багато першачків.
Педагог відзначає, що свідомістю загарбники грамотно граються свідомістю дітей, слідуючи методичці Сталіна.
– Я знаю, як купляють свідомість наших мелітопольців. Я знаю, скільки їм дарують навіть за невеличкий віршик, який перемагає в якомусь там конкурсі. Це і планшети, і все, що хочеш. Я знаю, як вони везуть наших освітян десь в Крим на "підвищення кваліфікації". Це також називається купляти свідомість, – пояснює співрозмовниця.
Ганна Бут вважає, що зараз, під час війни, коли значна частина територій окупована ворогом, взагалі не варто говорити ні про які нововведення в освіті, а варто увімкнути елементарну емпатію і "знаходити ключі до кожної дитячої душі, яка звідти відгукується".
– З дітьми ми порядок наведемо зі всіма. Ми повернемо їх, бо то наші діти, українські. Якщо ми будемо ставати на диби і розкидатися людьми, то втратимо країну, – резюмує освітянка.
Тим часом вступна кампанія в окупованому Мелітополі з тріском провалилася. Такий висновок можна зробити з коментаря пропагандистським ЗМІ зрадниці Тетяни Дубінської, яку призначено новою "тимчасовою виконувачкою обов'язків міністра освіти і науки Запорізької області" замість злодійкуватої Шапурової.