Російський диктатор підписав указ, згідно з яким жителі Мелітополя та інших населених пунктів ТОТ до 30 вересня 2023 року мають отримати російське громадянство.
Інакше на людей чекає примусова депортація, не виключено, що з попереднім риттям окопів і вже точно з відбиранням майна.
Чим це загрожує і як реагують на рішення тирана жителі окупованих територій читайте в матеріалі Обозреватель.
Кругом тільки вороги
Згідно з указом президента РФ Володимира Путіна, який він "народив" 27 квітня, українці, які відмовляться отримати російське громадянство, зможуть жити на тимчасово окупованій території "тільки" до 1 липня 2024 року.
Усіх тих, хто проживав там на день проголошення їхньої анексії і заявив про бажання зберегти колишнє громадянство, у Росії вважатимуть іноземцями.
Усіх їх фактично погрожують вигнати з власних будинків. Також "видворяти" збираються тих людей, які "становитимуть загрозу національній безпеці РФ, плануватимуть екстремістські та терористичні злочини".
"Щоправда, в те, що останніх не кинуть за ґрати, віриться насилу: у нас і за менші "гріхи" миттю опинишся "на підвалі". Навіть якщо косо глянеш на російського військового, ти за замовчуванням ворог. Схоплять, повезуть на допит і не факт, що відпустять", - розповіла мешканка окупованого Донецька.
Дивацтва вбачають мешканці тимчасово окупованої частини України і в тому, що в указі російського диктатора не йдеться, куди саме збираються "видворяти" українців.
"Якщо на підконтрольну Україні територію, то це ще добре, але ж можуть і заслати в якийсь Сибір. Зараз неможливо виїхати з Мелітополя без російського паспорта. Точніше, без нього не дадуть пропуск. Ось таке замкнуте коло. Ненавидимо окупантів ще більше!", - каже мешканка Запорізької області.
Що буде з майном "видворених" - окрема тема. Найімовірніше, його "експропріюють" - відберуть. "Але це можуть зробити і так у будь-який момент. У нас зона беззаконня", - кажуть у Мелітополі.
Щодо "години Х", яку Путін визначив для українців в окупації, то вони переконані, що "міграційні питання" до цього часу вирішать ЗСУ.
Усіх "заганяють" у Росію
Тих, хто звернувся по громадянство Росії на окупованих територіях, виявилося набагато менше, ніж розраховували загарбники, і тоді Кремль вирішив "підстьобнути". У грудні 2022 року Путін підписав указ, який спростив видачу російських паспортів жителям Херсонської, Запорізької, Донецької та Луганської областей. За новим рішенням процедура має тривати до 10 днів.
Спрощена процедура передбачає отримання паспорта без обов'язкових в інших випадках іспитів і дотримання вимоги про проживання в Росії понад п'ять років.
Крім того, указом було передбачено, що неповнолітніх українців віком до 14 років визнають громадянами Росії на основі заяви від так званого "законного представника".
"Це кричуще порушення прав людини і доказ вчинення Росією геноциду українців", - заявив МЗС України.
"Чекаємо ЗСУ!"
В окупації жити не солодко і не варто вважати всіх, хто не виїхав, зрадниками України. Люди бояться залишити свої домівки і квартири, а коштів на переїзд, на оренду житла у них просто немає.
"Я розумію, що працюючи віддалено, на їжу зможу заробити. Є труднощі з переведенням у готівку, але все ж це можна вирішити. Складно бачити ці морди окупантів - це правда, але я дуже вірю в швидке звільнення. Вірю, що дочекаюся ЗСУ!", - розповіла мешканка Бердянська.
Основна частина тих, хто залишився в окупації, - літні українці. Саме їх зараз на повну "пресують" окупанти, змушуючи отримувати російські паспорти. Погрожують позбавити їх навіть медичної допомоги, а в зрілому віці хвороб зазвичай чимало.
Тим не менш, багато українців тримаються і не йдуть за російським громадянством - і це найбільше нервує окупантів. Навіть беззбройні люди дають їм зрозуміти: російські загарбники перебувають тут тимчасово.