![Квартиры из новостройки гауляйтера Е. Балицкого распродаются в Мелитополе на украинской площадке OLX (фото, видео)](/images/news/2023/11/334530.jpeg?1699295757)
У тимчасово окупованому Мелітополі почався справжній ажіотаж із нерухомістю. У зв'язку з напливом росіян, які "понаїхали", злетіли ціни не тільки на оренду житла.
Нерухомість підросла в ціні
Вартість квартир і будинків незначно, але зросла відносно довоєнного періоду. Наприкінці 2021 року ринок нерухомості, нагадаємо, майже зупинився. Спостерігався обвал попиту на квартири та будинки. На багатьох кафе висіли вивіски про продаж. На той час уже активно обговорювали питання модливої повномасштабної війни.
Сьогодні охочих продати нерухомість також набагато більше, ніж купити. І причин тому кілька. Ситуацію аналізує директор Центру стратегічного розвитку територій Андрій Орлов:
- Ті, хто виїхав з окупованого Мелітополя, почали закріплюватися на нових місцях: знаходять роботу, діти йдуть до шкіл в інших містах України або за кордоном. Люди хочуть жити з синицею в руках, а не ганяються за журавлем у небі. Живуть тут і зараз.
Уже дехто навіть замислюється про те, що не повернеться до Мелітополя. І що довше відтягуватиметься момент деокупації, то більше людей для себе вирішать або не повертатися, або ж повернутися, щоб провідати рідних, і розв'язати питання з продажем свого житла та забрати речі в те місце, де вони живуть".
Є й такі мелітопольці, які збираються повернутися в місто після деокупації. Але хочуть продати нерухомість, яку окупанти ще не встигли експропріювати, щоб мати фінансову подушку для проживання в іншій частині України.
Для кого окупанти крадуть житло
Тим часом окупаційна влада лише посилює темпи експропріації приватних будинків і квартир. Андрій Орлов перераховує кілька цілей створення так званого банку житла:
Трудова міграція. Житло необхідне для поселення військових і спецслужбовців, людей, які приїжджають як лідери громадської думки - пропагандисти.
Заробіток на вкраденому. Йде перерозподіл власності житла між окупаційною владою для заробітку. Вони намагаються за законами вже рфії та місцевими сформувати свій ринок житла і заробити на ньому.
Русифікація населення. Окуповані території рф активно заселяє вихідцями з росії. Громадянам росії дається карт-бланш на житло і працевлаштування. Їдуть на окуповані території росіяни, які вірять у те, що їм розповідає телевізор. І вони обирають для себе житло на півдні України біля моря. Рекламна картинка пропаганди спрацьовує і люди продають своє житло в РФ і з сім'ями приїжджають до Маріуполя, Мелітополя.
Балицький розпродається
Мелітопольські соцмережі і ТГ-канали рясніють оголошеннями про продаж нерухомості. Так, за однокімнатну квартиру площею 33,4 квадратних метри, розташовану в районі парку імені Горького (а це центр міста), та ще й із побутовою технікою на додачу, просять 2,6 мільйона рублів. У доларах це 26 000.
А ось за двокімнатну квартиру на проспекті 50-річчя Перемоги площею 58,3 квадратних метра з ремонтом на стадії фінішної обробки хочуть 44,500 доларів.
А от невеличкий старенький будинок на Північному переїзді продають за 40 000 доларів.
Продається нерухомість і у багатоповерхівкі, яка належить гауляйтеру Є. Балицькому. Новобудова так званого губернатора Запорізької області до війни так і не була здана в експлуатацію. Однак продаж квартир вівся повним ходом. Тепер, коли більша частина власників цієї елітної нерухомості виїхала з окупованого міста, пан Є. Балицький вирішив підзаробити. Квартири в цій новобудові розпродаються через українську платформу OLX. Гроші, як то кажуть, не пахнуть.
Так, квартира площею 120 квадратних метрів у ЖК Кіровський коштує 145 000 доларів.
Ринок житла в Мелітополі та Маріуполі
Директор Центру стратегічного розвитку територій Андрій Орлов каже, що приїжджі росіяни, які хочуть купити житло на півдні України, розуміють, що це територія ризику, де можуть бути бойові дії. Вони намагаються збити ціну, бо не готові платити всі гроші світу за квартиру в Маріуполі або Мелітополі.
- Їм якраз підходить дешевий варіант - швидко купити, щоб переїхати. Якщо порівнювати вартість житла в Маріуполі та Мелітополі, то в нашому місті вона трохи нижча, ніж у Маріуполі, - каже соціолог.
У процесі інвентаризації житла в Мелітополі колаборанти постійно змінюють правила. Спочатку вимагали від мелітопольців підтвердити власність за допомогою довіреності. Потім стали вимагати довіреності тільки від громадян рф. Тобто, людина має взяти російський паспорт. А сьогодні вже особисто потрібно підтвердити, що ти громадянин рф і надати пакет документів на житло.
Усе це робиться тільки для того, щоб окупаційна влада мала змогу заробити на чужій нерухомості.
І все-таки, на думку директора Центру стратегічного розвитку територій Андрія Орлова, Україні потрібно буде в правовому полі все опрацювати ситуацію, як вирішуватимуться суперечки за житло після деокупації.
- У Югославії люди зіткнулися з великими проблемами доказової бази майнових прав при поверненні житла. Хоча такої неоднозначної ситуації, як у нас, у них не було", - каже Андрій Орлов.
Старший юрист Запорізького офісу Благодійної організації "Право на захист" Леонід Серафимович упевнений, що з точки зору українського законодавства всі угоди з продажу житла на окупованій території нелегітимні. Після деокупації ці договори купівлі-продажу вважатимуться не дійсними.