![Под Мелитополем рашисты разграбили базу отдыха «Пересыпь», а энергетики насчитывают долги (фото)](/images/news/2023/06/321922.jpg?1686506352)
З початком повномасштабного вторгнення росії та окупації Мелітополя проблеми у всіх власників курортного бізнесу почалися однакові - як під копірку.
"Друга армія світу" показала себе у всій красі - вбивства, терор мирного населення - і, звісно ж, тотальне мародерство, розмах якого українці навіть не могли собі уявити.
Курортам дісталося найбільше!
Як правило, багато власників "локацій" у курортній зоні довгі роки по крихтах "вибудовували" свій бізнес. Більшість таких людей були змушені кинути все і виїхати на підконтрольну Україні територію після 24 лютого.
Відома не тільки в Україні, а й далеко за її межами курортна Кирилівка Мелітопольського району, на жаль, винятком не стала - навіть навпаки, мародери накинулися на неї із завзяттям, гідним кращого застосування.
У рамках нашого проєкту про свавілля окупантів на курортах Запорізької області, ми поспілкувалися з директором бази відпочинку "Пересип" Сергієм Лавриненком.
Сергій Лавриненко
"Пересип" - одна з "капітальних" баз відпочинку, збудована 2008 року, що називається, у чистому полі. Жодної радянської "архітектури" на кшталт величезних корпусів, тільки сучасне планування! За сезон на "Пересипі" відпочивало близько п'яти тисяч осіб. Навіть були постійні клієнти з-за кордону - приїжджали з Німеччини, Італії, Швейцарії, Швеції.
пгт Кирилівка Мелітопольского району. База відпочинку "Пересип".
З 2015 року базою відпочинку керує Сергій Лавриненко. Приблизно з цього ж часу "Пересип" почав себе позиціонувати як сімейна база відпочинку. Для цього були створені всі умови - починаючи від басейну і закінчуючи аніматорами.
- Серед сотень баз, які працювали на узбережжі Кирилівки, наша точно входила до п'ятірки найкращих. 24 серпня 2021 року готель “Пересип” став переможцем у номінації “Гостинність року” від Кирилівської селищної ради. Ми надавали повний комплекс послуг, в інфраструктуру було вкладено чималі гроші. У січні 2022 року, за місяць до вторгнення, були покращені і завезені нові сітки, які мали затримати нашестя медуз. Пам'ятаєте, була з Азовським морем така проблема. Тепер, звісно, розумієш, наскільки це все дрібні неприємності, - каже Сергій.
пгт Кирилівка Мелітопольского району. База відпочинку "Пересип".
Недовгий опір
Мелітопольський район був окупований рашистами в перші дні повномасштабного вторгнення. Однак у саму Кирилівку російські військові кілька місяців не заходили.
- Оскільки курортний бізнес - сезонний, на базі відпочинку одночасно працювали чотири-п'ять осіб - як правило, з місцевих: охорона, озеленювачі, АХО
"Рух" почався приблизно в той час, коли гауляйтером Кирилівки поставили Катерину Уманець. У травні-червні на "Пересип" зачастили окупанти.
- Від нас вимагали надати в "адміністрацію" селища якісь документи, що підтверджують право власності на нашу базу відпочинку. Ми відповідали, що їхати нікуди не будемо, бо нинішню так звану владу ніхто не обирав, а співпрацювати ми згодні лише із законно обраною.
До цього рашисти, як то кажуть, "промацували ґрунт", кілька разів викрадаючи голову Кирилівської ОТГ Івана Малєєва (після другого викрадення у квітні 2022 року він був змушений виїхати до Запоріжжя).
Подібні візити періодично повторювалися. Почали лунати погрози: мовляв, якщо документів надано не буде, база відпочинку вважатиметься безхазяйною.
- 15 серпня на "Пересип" прибула ціла "орда" військових. Вони ультимативно заявили: з 1 вересня на базі відпочинку нікого не повинно бути. Перший час "чергування" проходили разом із нашою охороною, а через кілька тижнів усіх співробітників просто вигнали.
Спочатку була надія, що на всю зиму окупанти "Пересип" не займуть. Однак вони там зробили якесь "утеплення" - Сергій Лавриненко сумнівається, що воно було зроблено професійно - і залишалися навіть під час холодів.
- Після того, як "Пересип" було зайнято, ми одразу ж написали заяву в поліцію. Після її "перенаправили" в СБУ. У перші місяці окупації намагалися підтримувати наших працівників - навіть платили їм зарплату, поки була така можливість.
На чиєму боці "Обленерго"?
Як і інший наш співрозмовник, власник кирилівської бази відпочинку "Азов-Шале" Олег Сорока, Сергій розповідає про певні проблеми у вирішенні питань із "Запоріжжяобленерго".
- Ми продовжували платити за електроенергію навіть після окупації Мелітопольської області - оскільки фізично наші співробітники на "Пересипі" перебували. Останні оплачені "рахунки" датувалися липнем 2022 року. Після того, як базу відпочинку зайняли військові рф, звернулися до "Запоріжжяобленерго". Побували і у відділі договорів, і в юриста - скрізь казали, що ми не можемо надати показання лічильників. Та й платити начебто не зобов'язані, бо жодного бізнесу не ведемо, і взагалі до нашої власності доступу не маємо.
Певне соломонове рішення таки було знайдено: "Запоріжжяобленерго" продовжує нараховувати плату за електроенергію, а вже після деокупації, мовляв, почнуться розгляди.
Від себе додамо: було б непогано, якщо під час цих розглядів держава стане на бік постраждалих представників бізнесу.
"Після деокупації на нас чекає випалена земля"
Тим паче, що і без незрозумілих рахунків від "Запоріжжяобленерго", на всіх власників курортного бізнесу чекають нелегкі часи. Бо, найімовірніше, все майно під час відступу буде окупантами розграбовано.
- Хотілося б, щоб хоч мала дещиця інфраструктури та майна збереглася. Але сподіватися на це досить наївно - ми морально готові до того, що рашисти цілком можуть знищити все під нуль.
Унаслідок цілковитої розрухи всі підприємці, які постраждали від окупації - і не тільки в курортних зонах - дуже сподіваються на допомогу держави. Це можуть бути фонди підтримки, податкові канікули або хоча б безвідсоткові кредити.
У принципі курортна сфера за наявності фінансування відновлюється досить швидко - а після виходу на більш-менш притомні "показники" може надати суттєву допомогу державному бюджету і забезпечити регіон робочими місцями.
Окрема проблема - це компенсації з бюджету постраждалим власникам баз відпочинку. Якщо за зруйновані будівлі якісь гроші можна отримати, то на збитки від мародерства окупантів, на жаль, такі "пільги" не поширюються.
Щодо любителів "русского міра" Сергій Лавриненко впевнений - їх не так багато, як комсь хотілось - і в Кирилівці, і на Мелітопольщині загалом.
- За вісім років і Мелітополь, і Кирилівка активно розвивалися і місцеві могли порівняти та побачити, до чого призвів "русскій мір" на тимчасово окупованих територіях з 2014 року. На жаль, завжди є ті, хто просто вирішив підзаробити у складні для України часи, але більшість - відверто дурні люди, які повірили в російську пропаганду. Усі, кого ми знаємо, чекають деокупації, бо росія влаштувала на захоплених територіях справжній терор.
Як і багато інших, Сергій не вірив, що повномасштабне вторгнення можливе: мовляв, навесні 2021 року ходили точно такі самі розмови. "Якби знали, то вивезли з "Пересипу" набагато більше майна", - підсумовує директор.
Що ж робити бізнесмену?
...У Запорізькій області російські загарбники досі продовжують "націоналізувати" тисячі приватних об'єктів, включно з базами відпочинку на березі Азовського моря. Загалом на окупованій частині Запорізької області націоналізовано півтори тисячі об'єктів. З них 700 нібито вже передано в користування новим "господарям".
Як потрібно чинити підприємцям, чиї об'єкти постраждали від дій рашистів і колаборантів на тимчасово окупованих територіях?
По-перше, написати заяву в усі правоохоронні органи, в які тільки можна: поліцію, прокуратуру, СБУ. Сподіватися на те, що силовики самі передадуть такі "листи щастя" по всіх інстанціях, не доводиться - уявіть, скільки таких заяв щодня надходить у всі інстанції.
По-друге, потрібно де-небудь засвідчити руйнування і розграбування об'єктів, що перебувають в окупації. Застосунок "Дія" більше стане в пригоді для тих, у кого постраждало житло.
А для підприємців ми можемо рекомендувати сайт damaged.in.ua. Це - Проєкт "Росія заплатить", який у співпраці з держорганами збирає дані про матеріальні збитки, завдані від війни.
Шукаєте розділ "Повідомити про збитки", далі обирайте розділ "Бізнесу" - і вводите всі дані, які цікавлять проєкт.
ВАЖЛИВО - по максимуму збирати всі можливі докази руйнувань і збитків, які надалі знадобляться, - акти про руйнування майна, складені ДСНС та органами місцевої влади, детальна фото/відеофіксація нерухомості або іншого майна до та після подій, інформація зі ЗМІ, свідоцтва сусідів, очевидців, у яких детально описано обставини ушкоджень та їхній характер, витяг з ЄРДР.