!["Это будет наш колхоз" - как кадыровцы ограбили фермера на Мелитопольщине (видео, фото)](/images/news/2023/08/326445.jpg?1691000460)
Російські окупанти з перших днів захоплення Мелітопольского району почали грабувати. В першу чергу в селах постраждали фермери. Бо саме «годівники» громад були внесені в список персон, до яких озброєні мародери завітали в першу чергу.
Ця історія про те, як за декілька днів голова фермерського господарства «СТЕМ» позбувся всього, що наживав десятки років.
Місцевий «бандерівець»
Валерій Стоянов – голова фермерського господарства «СТЕМ», яке розташоване в селах Дмитрівка, Воскресенка, Нововасилівка Мелітопольського району. Господарство працює з 2004 року. А її керівник - місцева легенда. Його проукраїнська позиція відома всім селянам. Саме за патріотизм і любов до України окупанти охрестили фермера «Бандерою».
Валерій Іванович – від початку Революції Гідності був на Майдані командиром четвертого взводу восьмої афганської сотні. А з 2014 року добровольцем пішов воювати в зону АТО. Має нагороду за оборону Авдіївки від Авдіївської військової адміністрацій. З 2016 року очолив асоціацію інвалідів АТО у Запорізькій області. В тому ж році патріота нагородили медаллю «Доброволець АТО». А в 2018 Сейм Литви нагородив Валерія Стоянова медаллю «За жертовність і волю до свободи».
Тому 24 лютого, коли почалась повномасштабна війна росії з Україною, мелітополець не вагаючись, пішов боронити свою землю.
- Всі кажуть - 500 днів війни. А для мене війна почалася з Революції Гідності. Вже тоді я розумів, що це війна. А повномасштабна - це починаючи з Криму, Донбасу. Тому війна для мене вже йде 11-й рік, - каже доброволець.
З першого розриву російскої бомби над Мелітопольськім аеродромом Валерій Стоянов зрозумів, що залишатись вдома і опікуватись подалі фермерським господарством йому та його родині небезпечно. Тому, забрав дорослих доньок з Мелітополя і разом з дружиною вже 28 лютого виїхав з окупації.
- Вони почали вже будувати блок-пости. Знав, що через них я вже не проїду, бо в списках «неблагонадійних», тому вирішив їхати за російськими військовими колонами, коли вони їхали на Оріхів і Чернігівку. Трошки маю розуміння, як і що. Але все рівно під Оріховим дружині машину обстріляли. Слава Богу, всі живі. Приїхали до сватів в Коломию. Там товариш запропонував відправити сім’ю до Швейцарії. Діти і дружина поїхали, а я лишився в Україні. Хоча теж маю інвалідність, знятий з військового обліку, виїзний, міг би виїхати і не повертатись, але це справа мого життя, моєї честі. Я ж служив в спецназі, вмію воювати, тому не міг не повернутись, - розповідає Валерій.
Зараз Валерій Стоянов воює під Бахмутом на Донецькому фронті. Саме під час його кроткої відпустки журналісту РІА-Мелітополь пощастило зустрітися з бійцем і записати свідчення про воєнні злочини рашистів, які «звільнили» воїна від його ж майна.
«Это будет наш колхоз»
Око на фермерське господарство «СТЕМ» накинули кадирівци. Підрозділ «Ахмат» першим заїхав до рідного села Валерія Стоянова - Нововасилівки. З фразою «это будет наш колхоз» почали грабувати. А забирати було що. Підприємство займається вирощуванням та подальшою реалізацією зернових та масляничних культур. Підприємство мало багато сільськогосподарської техніки, в тому числі: 4 зернозбиральних комбайнів, трактори, самохідний оприскувач, сіялки, культіватори, та інший інвентар.
В ангарах на території бази знаходилось на зберігання більше 3000 тон пшениці, а також 1500 тон ячменю, 120 тон коріандру маслянистого, та інших культур. Це все був врожай 2021 року, який фермер не встиг реалізувати.
Крім того, на території близько 1200 гектар зерновими вже було засіяно і підживлено добривом, і 1000 га рапса під врожай 2022 року.
- Спершу заїхали до мене на базу сільськогосподарську. Мені мої люди зателефонували і кажуть: «У нас гості». Я їм кажу: «Хлопці, щоб не брали, щоб не робили – не опирайтесь. Ваше життя дорожче!» Спершу «кадирівці» викрали на моєму підприємстві 2-а вантажні автомобілі ГАЗ та ЗІЛ. В подальшому, цей автотранспорт неодноразово бачили на блокпостах смт Приазовське та в Мелітополі
Друга група кадирівців поїхала до мене додому. Повиносили все: техніку, меблі, одяг, залишились «голі стіни». Місяців три-чотири нікого не було в домі. Потім заїхали дагестанці. А зараз живуть російські військові, - розповідає фермер.
Відомо, що протягом квітня 2022 року «кадирівці» почали вивозити з підприємства «СТЕМ» до Криму все викрадене зерно, що знаходилось на зберіганні. При цьому, використовувались вантажні автомобілі мелітопольського підприємця-перевізника Попова, а також вантажні автомобілі з російськими реєстраційними номерами.
Згодом ФГ «СТЕМ» окупаційна влада націоналізувала.
- До мене спочатку заїхали кадирівці. А потім привезли якогось там маріупольського. Але я розумію, що він просто цап-відбувайло, який контролював, привозив людей на все готове.
Комбайни зараз знову пригнали на збір вже нового урожаю, а трактори і все інше перегнали на Волноваху, - каже Валерій Стоянов.
Заяву про воєнний злочин, що до викрадення майна військовими рф фермер написав до правоохоронних органів України. Загалом сума збитків, яка вказана в документі, близько 15 мільйонів доларів, або 600 мільйонів гривень.
Вибір без вибору
Не дивлячись на те, що ФГ «СТЕМ» було повністю розграбоване окупантами, Валерій Стоянов, навіть перебуваючи на передовій, знайшов можливість, щоб розрахуватись з кожним із своїх пайщиків у 2022 році. А от цього року селяни залишились сам на сам. Не секрет, що у сільській місцевості особливо для пенсіонерів пайові – це чи не основне джерело для виживання. Сьогодні окупаційна влада вдалась до шантажу селян:
- Вони зараз пропонують нашим людям отримувати російські паспорти. Отримуєш паспорт, укладеш договір на якусь там російську фірму, і тоді ми тобі заплатимо за вашу землю. Якщо не хочеш, то звертайся до вашого бандерівця. Так вони мене називають. Кажуть «ваш Бандера приїде і буде всіх убивати, різати», - розповідає Валерій Стоянов.
Цього року більшість селян можуть взагалі залишитись без пайових, бо окупанти все зерно, яке збирають на полях, відразу вивозять. І така тенденція намітилась майже скрізь по окупованій території Запорізької області. Не виключено, що ворог боїться залишати зерно на випадок стрімкого наступу ЗСУ.
- А хіба рейдери і бандити колись щось платили? Вони ж не для того приходили. Ми ж бачили Бучу! І про що ми можемо говорити, про яку людяність? Що вони там щось людям будуть видавати? У них одна мета - грабувати. Вони так і кажуть: «Мы пришли сюда вас грабить. Вы - проигравшие, мы - победители”.
Вони не рахуються з людьми, люди для них – це мурашки. Наступив і немає. Вони будуть відступати і будуть грабувати. Ми ж бачили це по Донецьку, потім – по Херсону, по Харківському напрямку. Вони не залишали за собою нічого!»
На останок добороволець ЗСУ Валерій Стоянов запевнив – Мелітопольщина скоро обов’язково буде звільнена від рашистської орди. А земля знову буде засіватись пшеницею, а не мінами і снарядами.