![Зеленский ветировал закон об увольнении за неинформирование о родственниках в оккупированном Мелитополе](/images/news/2024/05/350489.jpg?1715961618)
Багато мелітопольців, які залишилися в окупації, мають рідних і близьких на території вільної України. Якщо ці люди працюють на стратегічно важливих об'єктах, на них хотіли покласти обов'язок повідомляти про свої контакти.
Ба більше, за новим законом, ухваленим Верховною Радою, приховування цієї інформації могло призвести до звільнення.
Однак він не вступив у дію - президент Володимир Зеленський ветував документ. Тепер його будуть доопрацьовувати.
Про це йдеться в картці документа на сайті парламенту.
У пропозиціях вказуються недоліки тексту документа. Зокрема, у законі використовується формулювання "зв'язки з фізичними особами, чиє місце постійного проживання (місцезнаходження чи реєстрації) розташоване на території держави-агресора або тимчасово окупованої території", утім, не роз'яснено, про які саме зв'язки необхідно повідомляти роботодавця. Крім того, не визначено строків, у які слід повідомити про "контакти". І не враховано, що людина може не знати про те, що хтось із її знайомих перебуває в окупації Росії.
Також у законі не визначено, що керівник має робити з цією інформацією. Виявляти або притягати до відповідальності колаборантів чи держредакторів роботодавець не може, оскільки це обов'язки правоохоронців.
Тому Зеленський запропонував нардепам вилучити пункт закону про надання працівниками інформації щодо наявних у них зв'язків із людьми в Росії або на тимчасово окупованій території України. Адже на початку депутати пропонували обмежити роботу на держпідприємствах стратегічного значення людей, які підтримують державу-окупанта. Утім, до другого читання в документ додали норму про те, що роботодавець має право звільняти працівника через неповідомлення про зв'язки в окупації чи РФ.
Закон зазнав критики за те, що така норма розколює суспільство і стигматизує тих, хто опинився в окупації, і переселенців із цих регіонів.
Таким чином, Україна була і є демократичною країною. На відміну від Росії, де навіть за фото в телефоні можуть вислати з країни, а за лайк у соцмережі відправити за ґрати.