![Собственники живут и работают в Мелитополе, а квартира под подозрением в бесхозе - горожане жалуются на самоуправство оккупационной власти (фото)](/images/news/2024/07/356390.jpg?1722258557)
Питання масової експропріації нерухомості в окупованому Мелітополі стоїть дуже гостро. Люди, які непосильною працею наживали своє майно все життя, на старості років залишилися біля розбитого корита.
А непомірні апетити окупаційної влади створюють все нові й нові перепони, щоб «законно» віджати в мелітопольців квартири. Російські загарбники змусили значну частину мешканців Мелітопольщини покинути свої домівки, а тепер активно привласнюють собі їхню нерухомість. Окупанти продовжують публікувати списки власності на вилучення або, так звану «націоналізацію» в Мелітополі.
Причому кількість «віджатого» майна вже вимірюється тисячами. За запущеною окупантами процедурою спочатку йде так звана «інвентаризація» житла, а якщо власник не з'являється, то окупанти переходять до етапу «націоналізації». Утім, житло в багатьох випадках може бути захоплене до всякої «націоналізації». Для збереження та переоформлення власності мелітопольці, які залишаються на окупованих територіях, отримують російські паспорти. Без них жодна процедура реєстрації неможлива.
Але, як виявилося, визнати житло безхазяйним можуть і за наявності законного власника. А ті, хто з різних причин не можуть переоформити нерухомість, ризикують опинитися на вулиці.
- Я сподіваюся тих, хто не встиг за України оформити квартиру і живе в ній уже багато років, не виганятимуть на вулицю? - запитують у мережах мелітопольці.
При цьому росіяни придумали робочу схему з віджиму нерухомого майна на окупованих територіях. Для того, щоб повернутися до своїх домівок, мелітопольців змушують заповнювати анкети в Шереметьєво і проходити перевірку у ФСБ, де збирають усі дані, включно з інформацією про власність. Після чого людині відмовляють у поверненні додому, а за кілька днів представники окупаційної влади виламують двері в її квартирі та відмічають об'єкт «безхазяйним», привласнюючи собі. Тисячі скарг у соцмережах ллються як від мелітопольців, так і від самих росіян, які мають майно в захопленому регіоні.
- Окупаційна влада вирішила влаштувати масову пролетарську експропріацію ЖИТТЯ - життєво-важливого майна, нажитого простими людьми, без гумору, непосильною працею за і на все життя! З якого дива Є.Балицький і депутати одним розчерком пера записали у вороги всіх своїх співгромадян, які виїхали в Європу (від бойових дій!)?! Хіба їм невідомо, що в «прифронтові» населені пункти повертатися поки що небезпечно, тим більше з дітьми?! Багато хто виїхав до столиці або за кордон ще до війни, залишивши батькам довіреності на квартири до свого повернення, до кращих часів!
- Чому, на якій підставі хтось вирішив, що довіреності, оформлені українськими нотаріусами, раптом втратили чинність? Хіба Росія з Україною офіційно оголосили війну один одному?! Крім того, як відомо, ще з 2020 року, починаючи з епідемії Ковіду, виникли труднощі в роботі нотаріальних контор, а потім вони взагалі зачинилися, тож подовжити термін дії доручень теж не було можливим. І віднедавна в місті поки що лише один нотаріус із російською ліцензією, на якого колосальне навантаження. Чи це не форс мажорні обставини, які має врахувати суд ДО відчуження нерухомості (згідно зі ст. 35 Конституції РФ), а не після повернення власника, як вигадав (в інтерв'ю) в.о. глави МІЗО І. Яремчук для здешевлення собі оренди квартири! В інтерв'ю він наводить як аргумент необхідність залучення/забезпечення (чужим) житлом фахівців. А чи не раціональніше і доцільніше ПОВЕРНУТИ до себе ДОМОМА місцеві фахівці, які жили і працювали ТУТ до війни?! Я особисто знаю вчителів і лікарів, охочих повернутися, яких утримує від цього лише (принизлива) дискримінаційна організація пропуску громадян України через один єдиний прикордонний перехід в аеропорту Шереметьєво! - пишуть лояльні до путінської влади коментатори.
Мелітопольці вказують на те, що своїм самоуправством Є.Балицький порушує не лише українське, а й російське законодавство.
- Це нормально, створити такий безмежний ажіотаж із перереєстрацією? Власники є, живуть і працюють у Мелітополі, а квартира під підозрою в безгосподарності. Нездорова ситуація, коли ворогів не треба, зсередини розхитують ситуацію.
- Про «терміновість реєстрації» відповідають, що це типу самоуправство місцевої влади. У них немає інформації як реєструвати майно Запорізької, Херсонської областей, ДНР і ЛНР в інших регіонах. Дзвонили на гарячу лінію Росреєстру. Я власник за дарчою вже 20 років.
- Усі правовстановлювальні документи, які були видані громадянам, які проживають на території Запорізької, Херсонської області до вступу до складу росії, тобто до 5 жовтня 2022 р., визнаються росією, - пишуть мелітопольці. Є закон підписаний президентом Росії в грудні 2022 р., але на місцях цей закон не виконується. Чому адміністрація Запорізької області вилучила архіви колишніх українських нотаріусів і досі не передала архіви до нотаріальної палати? Тим самим позбавили права людей звернутися до нинішніх нотаріусів із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, яке було до референдуму. Тим самим порушено цивільний кодекс Росії ст.1153.
- А ви пробували звертатися в цей самий Росреєстр?! По-перше, до самої установи (поруч із Зеленою поліклінікою) потрапити неможливо - ворота в глухому паркані постійно зачинені. Охорона пропускає тільки тих, хто якимось чином колись давно зміг записатися! По-друге, за телефоном, вказаним на цьому паркані, додзвонитися АБСОЛЮТНО нереально (навіщо його номер наводять, якщо слухавку ніхто не бере?)!
- Документи в Росреєстр у Мелітополі було подано 11 квітня і досі за готовність документів нічого невідомо. Додзвонитися туди просто нереально.
Багато хто намагається переоформити своє нерухоме майно за законами країни-агресора, щоб нова «влада» його не визнала «безхазяйним» і не «націоналізувала», або ж спробувати його продати. Інші ж просто хочуть провідати рідних в окупації, яких вони не бачили багато місяців.
Але й тут російські загарбники унеможливлюють процедуру, навіть якщо людина змогла пройти фільтрацію в Шереметьєво, переоформити й продати свою нерухомість, їй все одно не дадуть зняти й вивезти свої ж гроші зі спеціального рахунку.
За фактом ситуація складається так, що деякі жителі Мелітополя готові отримати російський паспорт і ризикувати життям під час проходження фільтрації в Шереметьєво. Але їхні квартири так само окупанти націоналізують.
Нагадаємо, віцепрем'єрка - міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук закликала мелітопольців не повертатись в окупацію ні за яких причин. Вона наголосила, що всі, хто прямо чи опосередковано причетний до незаконного позбавлення українців їхньої нерухомості на ТОТ, понесе кримінальну відповідальність. Крім того, відповідні особи будуть зобов'язані відшкодувати постраждалим усі втрати та збитки.