![После взятия Токмака можно ожидать "жест доброй воли" в Мелитополе – военный эксперт (фото)](/images/news/2023/09/329412.jpg?1694070647)
Армія РФ незабаром втратить Токмак, а за ним Мелітополь і весь південь, за пляжі Азова битви не буде. Інтерв'ю з майором Гетьманом.
Російські окупаційні війська демонструють ознаки підготовки до "евакуації" з Токмака - там розкрадають і вивозять усе що можна. Сили оборони України наблизилися до цього населеного пункту дуже близько, на відстань менше 20 кілометрів. Але головне для ворога не утримання під контролем певних міст чи сіл України, а логістичний маршрут, залізниця, що проходить саме через Токмак, далі - на Джанкой і живить кримське та південне угруповання армії окупанта.
Втративши цю залізничну гілку, ворог фактично втратить головну артерію свого "сухопутного коридору" до Криму, основний шлях постачання всього необхідного для свого південного угруповання. Перерізання цієї залізничної гілки - всього лише питання часу. Після взяття Токмака можна очікувати "жест доброї волі" в Мелітополі - ворог вийде з міста. За пляжі Азовського моря він битися теж не буде. Таку думку в ексклюзивному інтерв'ю OBOZREVATEL висловив ветеран російсько-української війни, майор запасу ЗСУ Олексій Гетьман.
- Командувач Сухопутними військами генерал Сирський заявив про те, що наразі окупант наполегливо готується взяти реванш, перехопити ініціативу у ЗСУ і вийти на адміністративні кордони Донецької та Луганської областей. З цією метою на Куп'янському напрямку він завершує підготовку штурмових загонів, які щоденно обстрілюють наші позиції. Водночас триває заміна військ на частини 25-ї армії. Як ви розглядаєте небезпеку реваншу? Чи є в окупанта реальні можливості для цього?
- Інформація про те, що ворог застосовуватиме 25-ту новітню армію, доволі суперечлива. Повноцінна армія - це десятки тисяч осіб, усередині РФ таких резервів не було, не тільки в живій силі, а й у техніці. До "нової армії" були приєднані підрозділи, які були безпосередньо на лінії фронту. Вони об'єднали кілька військових частин у нову військову частину, яку назвали армією. Тобто це не якісь нові люди, які були десь на території РФ, десь готувалися і потім були перекинуті в Україну. Це не відповідає дійсності.
Також немає підстав говорити про те, що з якихось невідомих складів окупанти витягли для цієї "армії" новітнє озброєння - танки, бронетехніку, артилерійські системи. У них немає таких резервів, немає складів як із боєприпасами, так і з технікою. Вони залучили людей не з середини РФ, а з Луганщини, де перебувало угруповання чисельністю близько 130 тисяч, тому що в них немає можливості підтягувати якісь великі сили з Росії.
Місяць тому вони приєднали туди 20 тисяч військовослужбовців, які проходили навчання в Білорусі. Отже, ця "армія" є об'єднанням на папері угруповань, які там уже перебували. За великим рахунком, кількість бійців і кількість техніки залишилася колишньою, нічого не додалося. Єдине, що збільшилося, - це кількість генеральських посад. Тому що, якщо "армія", має бути "штаб армії", керівництво тощо.
Що стосується можливостей наступальних дій і можливостей узяти реванш - вони про це постійно говорять. Саме цим вони мотивують своїх військовослужбовців, тому що про демотивацію окупаційної армії тільки ледачий не говорить. Вони намагаються актуалізувати наратив, який у них у головах на підкірці, мовляв, "Росію знову принизили", "можемо повторити", "діди воювали", наративи про те, що Росія сама виграла б у Другій світовій війні, навіть якби ніхто не допомагав тощо.
Таким чином, їм вдалося мотивувати певну частину людей на Луганщині, окрім мотивації грошима, звісно, тому що в окупаційній армії їм пропонують набагато більший заробіток, ніж той, який вони могли б мати у своїх регіонах.
- Питання про Работине. Ми бачимо, що наші Сили оборони мають на цій ділянці фронту серйозний успіх. Центр національного опору повідомляє про те, що в тимчасово окупованому Токмаку росіяни грабують все що можуть і вивозять награбоване. Складається враження, що це підготовка до "евакуації" або наступного "жесту доброї волі". Чи вважаєте ви, що дійсно Токмак може бути наступною точкою докладання зусиль ЗСУ?
- Від того місця, де зараз перебувають наші війська, до Токмака менше 20 кілометрів. Тому, звичайно, цю відстань нашим Силам оборони вдасться подолати. Чи буде якийсь "жест доброї волі", сказати важко. Якщо подивитися на карту, то можна побачити, що Токмак - це залізничний вузол, через який іде залізниця до Мелітополя і далі до Джанкоя. Інших залізниць у цьому районі немає. Отже, якщо нам вдасться перерізати цю артерію постачання, Токмак, росіяни залишаться без залізниці, якою вони перевозять усе необхідне, зокрема до тимчасово окупованого Криму та на Херсонщину, де вони ведуть бої. Ворог надає перевагу артилерії. Це не велика таємниця, адже артилерія - найсильніша ланка росіян. Коли вони залишаться без снарядів, без можливості заміни артилерійських систем, які вийшли з ладу або використали свій резерв, їм просто нічим буде оборонятися, хіба що живою силою, яку вони не звикли щадити. Армія РФ втратить Токмак, а за ним весь південь, за пляжі Азова битви не буде. Інтерв'ю з майором Гетьманом Це дуже важливо. Не потрібно чіплятися за назви населених пунктів, на війні це не головне. Головне - зробити так, щоб ворог не міг вести бойових дій. Уважно подивіться на лінії оборони ворога - всі вони побудовані вздовж залізниці. Волноваха - Токмак - Джанкой. Вони залізницю обороняють, а не якісь населені пункти з якоюсь назвою. Коли ми вийдемо на цю залізницю і вони втратять можливість що-небудь перевозити, це буде проблема. Наприклад, порівняйте: поїзд (це 30-40 вагонів) і один автомобіль або навіть колону автомобілів. Це неможливо порівняти. Вони залишаться без постачання всім, що необхідно. Я скажу більше: коли ми вийдемо на Токмак і не звільнимо його, а просто переріжемо це залізничне сполучення, це можна буде назвати переломом у війні, а не просто звільненням окремого населеного пункту. Це дуже важливо. Тому ні, ніяких "жестів доброї волі" в Токмаку не буде. Вони битимуться до останнього. Вони перекинули туди десант із Луганського та Херсонського напрямку. Вони прекрасно розуміють, що, залишившись без логістики, без можливості постачання будь-чого, все південне угруповання, включно з Кримом, вони повністю програють. Тому сюди кинуті всі сили.
- Ми знаємо про три лінії оборони, які пробили Сили оборони України. Як би ви могли оцінити стан оборони ворога в тилу в районі, про який ми говоримо?
- Вони побудували таку саму лінію оборони біля Мелітополя, бо сподіваються, що не втратять залізницю. Але коли вони втратять залізницю, то далі будувати фортифікації не буде жодного сенсу. Ніхто не зможе нас утримати від виходу на узбережжя Азовського моря. Але узбережжя для нас також не принципово. Що там робити? По пляжу в оксамитовий сезон походити? Немає сенсу туди виходити.
Є сенс перерізати ці логістичні шляхи, про які я говорив. А до моря ми вийдемо обов'язково, тому що там не будується жодних укріплень, тримати пляж вони не збираються. Отже, ворог битиметься до останнього і триматиме залізницю, яка живить усе південне угруповання, і решту доріг, якими ще щось можна перевозити. Це буде битва не за пляжі на Азовському морі. Думаю, після взяття Токмака в Мелітополі вони можуть зробити "жест доброї волі", тому що тримати його вже не буде сенсу, адже залізниця наша, поставок немає.
Нагадаємо, які війська росія зосередила на флангах нашого прориву на Мелітопольському напрямку.