У Мелітополі нова хвиля скарг. Створені окупаційною владою багатофункціональні центри (МФЦ) і Росреєстр працюють не узгоджено. І людям стали масово відмовляти в перереєстрації нерухомості.
Свою роботу з приймання документів на нерухомість МФЦ відновив у перших числах липня після хвилі скарг, зокрема й письмових. Люди вже дійшли до Москви.
Городяни, які здавала свої документи на оформлення майна півроку тому, стали отримувати відповіді. І багатьох вони шокували - у перереєстрації квартир і будинків їм просто відмовляють.
Про один із таких випадків розповіла мешканка Мелітополя. Документи на перереєстрацію своєї квартири вона передала в МФЦ ще в січні цього року - відразу після новорічних свят.
Випробування російською бюрократією
Тоді в черзі їй довелося вистояти дві години на морозі.
- У МФЦ на вул. Героїв України я прийшла о пів на шосту ранку і вже була 23-ю. А ті, хто приходив до 8-ї - часу відкриття центру, були 70-ми або 80-ми.
До того ж у черзі я почула, що кількість талонів на день обмежена: чи то сорок, чи то 60, чи то кожного дня по-різному, - згадує Наталя. - Коли двері МФЦ відчинилися, люди кинулися всередину. Я коли увійшла до приміщення мені стало погано. Думала свідомість втрачу, такого зі мною ще не було. Я так розумію, що дуже замерзла і боліла кожна кісточка. Але варіанту не стояти в черзі не було: якщо ти не прийдеш о 5-6-й годині ранку - не запишешся в перші 40-50 осіб.
А якщо запишешся і підеш - потім не потрапиш до МФЦ, бо ці списки ведуть самі клієнти, і вони ніяк не пов'язані з МФЦ. Тому всі й стоять на морозі з 6 до 8 ранку, - пояснила Наталя.
Примітно, що в день своїх мук у черзі на морозі Наталя на прийом не потрапила. Такі випробування їй довелося пройти тільки для того, щоб її записали на вільну дату і час. Уже наступного дня Наталя прийшла в МФЦ із документами. Процедура здачі документів зайняла хвилин 20. По телефону записатись було не реально – слухавку ніхто не підіймає.
Було ваше - стало наше
Результат розгляду поданих у січні документів Наталя отримала тільки в липні. І була шокована. Бо в реєстрації квартири їй відмовили. З'ясувалося, що її житло в лютому визнали "безгосподарним". Тобто, вже після подання нею всіх документів до МФЦ.
Коли жінка почала обурюватися, працівниця МФЦ повідомила їй, що вона така далеко не одна і рекомендувала звертатися безпосередньо до Росреєстру та з'ясовувати, в чому причина.
- Мені дуже не зрозуміла функція МФЦ. Нам пояснювали, що він працює за принципом українського адмінцентру - "Єдиного вікна". Тобто, прийшов здав документи в одному місці і чекай відповідь. У моєму уявленні МФЦ мали передати документи в Росреєстр. Але тепер з'ясовується, що туди вони їх навіть не передавали. Я півроку втратила, чекаючи на результат. А тепер мені кажуть, мовляв, ідіть звертайтеся до Росреєстру самостійно, - обурюється Наталя.
Негласна рекомендація
Зазначимо, що Наталя змушена була оформити російський паспорт, щоб перереєструвати нерухомість і не втратити квартиру. Тепер виходить, що жертви були марними.
І в такій ситуації опинилося багато мелітопольців, які пишуть скарги в Москву. Деякі з активних мелітопольців і зовсім з'ясували, що МФЦ і Росреєстр - це дві російські структури, які часто не взаємодіють між собою.
- Я вже "віддерла" мозок МФЦ і Росреєстру. З'ясувала, що у МФЦ, дійсно, реєструють на нових територіях угоди з нерухомістю тільки у громадян РФ. А у Росреєстрі сказали, що це не законно і, що можна реєструвати іноземним громадянам у будь-якому МФЦ по всій території Росії.
- У кожної нерухомості (будинок, квартира, земля, гараж, дача) має бути кадастровий номер. А щоб отримати цей кадастровий номер на нових територіях (на словах для боротьби з незаконними оборудками), і було ухвалено підзаконні акти, що взяття на кадастровий облік може бути здійснене тільки громадянином Російської Федерації.
- МФЦ і Росреєстр взагалі живуть по-різному. Подавав документи через МФЦ у Росреєстр. Попередили письмово, що документи не відповідають купі вимог. У Росреєстрі все прийняли.
Божевільні черги
Сьогодні окупаційна влада стверджує, що в Мелітополі далеко не всі МФЦ можуть надавати послуги Росреєстру. Такі повноваження має лише відділення, розташоване на вул. Героїв України, 65 (саме те, куди зверталася наша героїня Наталя, в районі головного відділення Ощадбанку - авт.).
Більше того, своєї черги потрібно чекати місяцями.
- Я був записаний на 4 березня. Мені зателефонували і сказали, що прийом документів призупинено, але, що черга залишається за мною. Обіцяли передзвонити. Але коли? У МФЦ не додзвонитися!
- Ми записалися 31 січня. Досі ніхто не передзвонив. Ми живемо в Бердянську. Сьогодні дзвонила - запрошують їхати в Мелітополь. Ближнє світло! Узагалі кошмар.
- У МФЦ не можна додзвонитися. Одна лінія на всю область. 40 талонів на день на десятки тисяч людей - це не серйозно.
До речі, тих, кому пощастило і хто таки додзвонився до МФЦ, щоб записатися телефоном на реєстрацію нерухомості, попередили, що кількість об'єктів обмежена. Якщо в людини 3 об'єкти нерухомості, то записують на один. На запитання, коли ж решта - відповідь оператора: "Телефонуйте ще". Як то кажуть, сервіс по-російськи.