Російські військові чинять величезний тиск на мирних жителів на тимчасово окупованій Мелітопольщині. Ускладнюють виїзд, вимагають хабар 10 тисяч рублів з кожного пасажира, нелояльних забирають на підвал, змушують брати російські паспорти та приховано мобілізують чоловіків.
Захопивши частину Запорізької області, окупанти зробили його «новим регіоном росії», який насправді більше нагадує гетто і вибратися з нього дуже складно. На територію вільної України виїхати можна тільки через росію. Але на КПП, облаштованих росіянами, на всіх чекає жорстка фільтрація. Журналістка та депутатка Запорізької районної ради Аліса Сисоєва в ефірі 24 Каналу поділилася рекомендаціями, як діяти людям в окупації.
Чому складно виїхати з ТОТ
За словами Аліси Сисоєвої, з тимчасово окупованої частини Запоріжжя вкрай складно виїхати, і не через закриття пункту пропуску у Василівці. Люди, які мали можливість покинути ТОТ, виїжджали через треті країни, проводячи по кілька діб у дорозі. Найстрашніша проблема для людей, які хочуть виїхати - фільтрація. Потрібно пройти кілька блокпостів, на яких росіяни повністю обшукують українців. Зокрема, дивляться на наявність татуювань.
Нагадаємо, ми змінили три міста і чотири квартири: мешканка Мелітополя розповіла, як ховала від окупантів чоловіка АТОшника.
Також заглядають у телефони. Причиною для того, щоб цивільний відправився до підвалу, може бути не лише коментар у соцмережах, а зв'язки з родичами на вільній території та фотографії. До того ж ідеться про знімки, які були зроблені до повномасштабного вторгнення, де людина стоїть з українським прапором на своїй же землі. Навіть 16-річного підлітка, пізніше вбитого окупантами, двічі не пропускали виїхати разом із батьками на територію вільної України.
Чи зачепить російська мобілізація окуповану територію
Раніше російський диктатор Володимир Путін оголосив про черговий призов до російської армії. Він не впевнений, що це не торкнеться людей на тимчасово окупованій території. Прихована ж мобілізація триває вже 2 роки. Усі чоловіки, навіть 17-річні підлітки, які мешкають у Мелітополі, мають оновити дані у так званих «військових столах». Тому, на жаль, ситуація надзвичайно важка. Варто зазначити, що раніше окупаційна влада так само обіцяла не призивати мешканців ТОТ протягом п'яти років. Однак традиційно збрехала.
Рекомендації українцям на ТОТ
Найголовніша порада - всіма силами намагатися зберегти своє життя, сказала депутатка Запорізької райради. Не варто відверто починати конфлікти з озброєними росіянами. Оскільки закон на окупованій території не діє. Часто ворог примусово примушує брати російські паспорти, стверджуючи, що в разі відмови не приїде швидка чи не госпіталізують у лікарню. Якщо на кону стоїть життя з ворожою ганчіркою чи смерть, то все ж таки потрібно обирати перший варіант.
- Також не співпрацювати з ворогом, не йти на їхні керівні посади. Важко роздавати поради, коли не перебуваєш в окупації. Але, як на мене, головне - вірити, що Збройні Сили все звільнять, не слухати російське телебачення, не вірити пропаганді. Знати, що Бердянськ, Мелітополь та інші окуповані населені пункти - це Україна, - зазначила Аліса Сисоєва.
Нагадаємо, сьогодні вночі в окупованому Мелітополі гриміли вибухи - рашисти скаржилися на атаку дронами.