![Вместо истории - пропаганда "сво": жительница Мелитополя рассказала, какую функцию музеи выполняют в оккупации](/images/news/2024/08/356673.jpg?1722567807)
Рашисти перетворили захоплені музеї Мелітопольщини та інших окупованих міст на справжні "промивні" мізків як юного, так і старшого покоління.
Росія продовжує розширювати мережу пропагандистських музеїв на окупованих територіях. Зокрема, наразі триває розбудова музеїв «сво» у захоплених школах. Такі музеї окупаційна влада планує створити в кожній школі та у кожному селі.
Відповідальними за функціонування таких музеїв є фахівці, які співпрацюють з окупаційною владою при школах чи при осередках так званих адміністрацій. Експонати передають російські підрозділи при участі «військкорів», на яких покладені відповідні обов’язки.
Створюючи в школах музеї так званої «СВО», Росія використовує радянську практику, яку реалізували після Другої світової війни. Тоді на території Радянського Союзу в 1960–1970-х роках після поступового утвердження культу перемоги створювали «музеї слави».
Так велася «виховна», фактично пропагандистська робота. Та зараз із «героями» ситуація набагато складніша, адже кремлівським політ-технологам треба дуже постаратись, щоб змусити поважати та захоплюватись якимось рашистом чи колаборантом.
Втім, Росія навмисно намагається впливати на свідомість школярів, поєднуючи різні види тиску. Для цього окупанти поєднують це з цими військово-патріотичними таборами, тематичними акціями, пропагандою, яку активно транслюють через російські медіа в окупації.
Не для освіти, а «перевиховання»
Директорка однієї зі шкіл Мелітополя, яка виїхала на підконтрольну владі України територію, розповіла, що Росія використовує школи в окупованих регіонах не для освіти дітей, а для їхнього перевиховання.
- Ці уроки мужності, які впроваджуються в закладах освіти в окупації, вони вважаються надважливими. Тому що одразу після цього, якщо дитина не відвідала цей захід, бувають розмови з батьками, щоб виявити причину відсутності. Щоб не втратити цей напрям і метод промивання мізків. Вони дуже суворо контролюють школярів і просувають свою пропаганду через низку організацій. Вони змушують школярів прямо на уроках писати листи солдатам окупаційних військ, брати участь у заходах, які «демонструють велич Росії», – каже викладачка.
Вчителька каже, під час виховних заходів з дітьми розмовляють, використовуючи наративи російської пропаганди. Є два спрямування таких виховних заходів – «Розмови про важливе» і «Все для перемоги».
- «Розмови про важливе» необхідні для того, щоб навчити дітей правильно говорити про «спецоперацію», про те, як їх вдало «рятують» від залежності від НАТО, від ядерної війни. А от напрям «Все для перемоги» завжди був присвячений Другій світовій війні. Там обговорюються такі теми, як війна і діти, піонери-герої, міста-герої, мужні воїни. Обов'язково розповідаються історії, в яких є інформація про катування, концтабори, – зауважила вона.
Одним із напрямків промивання мізків є навчальна література. Половина матеріалів підручника з літератури – це твори про війну та про велич російського народу, розповідає вчителька.
Ще один метод, який використовують у школах на окупованих територіях для перевиховання дітей – це повернення до свят та заходів Радянського Союзу, каже освітянка.
Жоден подібний захід не проводять без запрошення російських військових, які розповідають дітям про свою участь у війні. Також просувається такий проєкт як «Навігатори дитинства». Є факти примусового вступу дітей до лав такої організації, як «Орлята Росії».
Музеї як осередок пропаганди
Голова Запорізького обласного центру громадської організації «УТОПІК» Валерій Стойчев розповів, що музеї, що розташовані на окупованій частині регіону, Росія також перетворила на осередки своєї пропаганди.
- Були окуповані краєзнавчі музеї Запорізької області – Мелітопольський, Бердянський. Також з перших місяців окупації було поновлено в громадах так звані районні музеї й звернута увага щодо запуску шкільних музеїв, пов'язаних з історією нашого краю. Так звані шкільні та народні музеї при Домах культури. Акцент був на вивчення історії нашого краю імперського часу, так званої історії Новоросії, дореволюційного періоду, а також про період Другої світової війни в рамках тогочасної так званої «великої вітчизняної війни, – каже він.
До заходів у цих музеях долучають, як правило, військових з окупованих частин Донецької, Луганської областей або з Росії, повідомив дослідник. Все частіше до регіону переїжджають родичі загиблих російських загарбників, які насаджують наративи про «звільнення» українських територій.
- У Мелітополі вже створений такий музей – «звільнення території Запорізької області», де презентуються отакі наративи для дорослих і при чому приїжджають матері от тих, хто загинув на території Запорізької області, на території України, і вони розповідають як вони виростили цю особу, яка тут загинула. Але ж ми ж розуміємо, це окупант, який загинув в окопах на запорізькій та українській землі, – зазначив дослідник.
Він підтвердив, що особливу увагу Росія в окупації приділяє роботі з молоддю, якій дуже агресивно насаджуються класичні радянські погляди та вишкіл – бути готовим стати на захист РФ.
Росія веде проти України агресивну війну, метою якої є знищення української нації й української ідентичності. Одна з головних проблем для окупантів на захоплених територіях – це українська молодь, яка не знає і не має радянського досвіду, оскільки виросла в умовах незалежної України.
Також Росія зацікавлена виховувати дітей на окупованих територіях для того, щоб вони з часом поповнювали лави російської армії. А музеї «сво» – це один з інструментів, який має змінити мислення дітей, витіснити українську ідентичність, нав'язати їм агресивний варіант чужої російської ідентичності.