![Что тебе говорят родители? Как ФСБ-шники допрашивали 5-летнего ребенка при фильтрации мелитопольцев в Шереметьево (фото)](/images/news/2024/08/356774.jpg?1722683918)
На мешканців Мелітополя, які хочуть повернутися в окуповане місто без російського паспорта, очікує серйозна "фільтрація" в московському аеропорту Шереметьєво.
А саме - детальна перевірка гаджетів, детальна анкета-опитувальник, і найскладніше - усна співбесіда зі співробітниками ФСБ. Повні критерії пропуску або відмови у в'їзді російські спецслужби не оприлюднюють. Водночас зазначають, що причинами заборони на в'їзд можуть бути, зокрема, донати на ЗСУ, "гидоти" про РФ у соцмережах, близькі у ЗСУ або органах безпеки України.
При цьому фільтрацію очевидці описують не інакше, як сім кіл пекла. За її підсумками співробітники ФСБ ухвалюють рішення - пускати людину додому в окупований Мелітополь чи ні. Після того, як окупаційна влада почала активно "націоналізувати" порожні квартири, багато мелітопольців, які виїхали, намагаються повернутися на захоплені росією території і переоформити своє житло.
ФСБ-шники допитують дітей
На жаль, українці, які в останні місяці намагалися заїхати в окупацію через пункт пропуску в московському "аеропорту" Шереметьєво, зазначають, що перевірки посилилися, майже нікого з українськими документами не пропускають. Причому ФСБ-шники нерідко викликають на допит навіть малесеньких дітей.
- У сестри доньку допитували, кілька запитань ставили. Їй 5 років було, - йдеться в одному з чатів.
Хоча до 14 років бесіду мають проводити виключно під наглядом батьків, цього правила дотримуються не завжди. І допитують дітей без присутності батьків та опікунів. Що вже казати, що для дитини провокаційні запитання російських спецслужб величезний стрес.
- 16 років синові, мене попросили вийти. Запитали куди їдемо і до кого.
- Я бачив що дітей водять, але не знаю для чого! Не говорили тоді батьки.
Причому за словами очевидців ФСБ-шники сильно тиснули на дітвору.
- Готовий повернутися в російський Мелітополь? Що тобі про це кажуть батьки, бабусі.... що ти чув?", - чіпляються із запитаннями навіть до 5-річних.
Причому, за словами очевидців, ФСБ-шники сильно тиснули на дітвору.
- Готовий повернутися в російський Мелітополь? Що тобі про це кажуть батьки, бабусі.... що ти чув?", - чіпляються із запитаннями навіть до 5-річних.
Кремль не особливо хвилює, що для більшості жителів окупованого Мелітополя така поїздка дуже незручна і, що важливіше, дуже дорога. Адже повітряне сполучення з РФ підтримують не так багато країн.
Вартість поїздки
Відтак, обмежена й кількість авіакомпаній, які літають до "Шереметьєва". Більшість із них - російські. Є турецькі, білоруські, китайські, а також авіакомпанії країн Африки та Азії - тобто ті, якими українці, з огляду на логістику, навряд чи скористаються. Летіти, з Євросоюзу доведеться з пересадкою, найімовірніше, в Туреччині чи Сербії. Наприклад, якщо українець після початку повномасштабної війни переїхав до Варшави, до "Шереметьєво" сервіси пошуку авіаквитків пропонують насамперед долетіти з пересадкою або в Стамбулі, або в Анкарі. Ціна з людини - чимала, приблизно 20 тисяч гривень. Як і час у дорозі - близько доби.
Але яким би складним і дорогим не був шлях, це ніяк не гарантує, що ФСБ пропустить українців
Після того як літак приземляється, усі, хто прилетів, проходять прикордонний контроль. Але для українців ця процедура особлива. Кожен, навіть за наявності посвідки на проживання в РФ, має пройти фільтрацію. Людей фотографують, беруть у них відбитки пальців і долонь, вони заповнюють анкету, з ними проводять бесіди, перевіряють телефони. За словами очевидців, телефони перевіряють навіть у дітей. Якщо девайса немає, людей одразу ж повертають назад.
Співробітники ФСБ відновлюють стару й архівну інформацію. І активно цим умінням користуються. Відкритої статистики, скільки українців повертають назад, офіційний Кремль не дає. На початку лютого правозахисник Павло Лисянський говорив: Росія вже на той момент депортувала з аеропорту "Шереметьєво" понад 3 тисячі людей, які вирішили повернутися на окуповані території або потрапити до РФ. Нині ці цифри, ймовірно, в рази більші. Адже, як розповідають очевидці, траплялися випадки, коли, наприклад, із групи українців із 10 осіб пропускали лише трьох.
- Була на фільтрації в Шереметьєво, це жесть. Жодного алгоритму, пропускають, тільки за ними зрозумілим принципом. 3 людини пропускають, 10 депортують, на вік, присутність дітей, тварин ніхто не дивиться. Ніякі істерики не допоможуть, просто вони викликають лікаря. Мені пощастило.
Алгоритм проходження фільрації
У відмовників практично завжди беруть зразок ДНК і відправляють їх назад. Алгоритм проходження кордону приблизно однаковий для всіх. Тим, кого депортували раз, судячи з історій у чатах, не варто навіть робити спроб в'їхати в РФ повторно. Точніше, поради в тематичних групах дві: або дочекатися закінчення так званої "СВО", або змінювати громадянство, наприклад, на білоруське. Але все це далеко від реальності.
- Як потрапите, на кого потрапите - пишуть очевидці. Який настрій і зміна. Фільтрацію проводять чоловіки ФСБ. Ситуації у всіх різні. У кожного своя історія. Головне взяти себе в руки і відповідати на запитання, які ставлять коротко і ясно. Повнолітніх можуть допитувати... це 18. Можуть, звісно, запитати щось і в дітей, щоб перевірити ваші слова ніби ненароком. Це їхня робота дізнатися у вас усе, що ви можете приховувати. Говоріть правду...ну майже.
Війну Кремль готовий вести, здається, ще з десяток років. А що до громадянства, то його зміна не дає жодних гарантій, адже історію свого життя ніяк не зітреш. З кожною годиною кількість відмовників збільшується.
- Люди похилого віку, жінки з маленькими дітьми, сім'ї. Діти граються на підлозі, місць не вистачає. Залу ніхто не прибирає. Паспорти в них. Прикордонники сидять із нами в залі й контролюють наші пересування. Жодних відповідей не дають", - пише жінка в одному з чатів.
Документи російські прикордонники передають бортпровідникам. Отримати назад свої паспорти можна тільки після приземлення.
Колективне звернення до Путіна
Правозахисники, які знайомі не з однією історією депортації, кажуть: порадити щось тим, хто вирішив їхати до РФ, складно. Адже рішення прикордонників - це по суті рулетка.
- Я свідком був, коли сім'я в шоці перед паспортним контролем вирішувала, як бути. Чоловік пройшов фільтрацію, дружина ні, троє маленьких дітей. Вирішували всім разом назад або чоловік і діти в Росію, дружина на вільні хліби назад. Ми їм каву і бутерброди з автомата купували.
При цьому відмову може отримати хто завгодно.
"Нам багато телефонували в червні. Наша головна порада не змінилася - не їхати. У тому, що там відбуватиметься, надалі ми не зможемо допомогти. Можуть не пропустити - і, можливо, це навіть найкращий варіант. Адже в гіршому випадку, якщо ви туди потрапите, то що буде далі невідомо. У нас було кілька дзвінків від людей, які не пройшли цю фільтрацію. Одна жінка запитувала, куди поскаржитися на ФСБ. Вона розповіла, що з її рейсу навіть люди писали колективне звернення до Путіна, але його повернули тим же прикордонникам у "Шереметьєво"", - коментує директорка-координаторка "Донбас СОС" Віолетта Артемчук.
За її словами, немає міжнародних організацій, які можуть вплинути на те, щоб фільтрація проводилася більш прозоро. Тому допомогти українцям у цьому питанні нікому.